Gölcük Gölü – Simav – Kütahya


Gölcük Gölü benim için yol üstünde karşılaştığım sürpriz konumlardan biridir. İç Anadolu turu sırasında Kütahya’dan geçerken bir arkadaşımın önerisi ile haberim olmuştu. Simav’ın Kaplıcaları ‘nı duymuştum ama Simav’daki bu güzel konumu kaçırmışım. Gölcük Gölü ‘ne 2. ziyaretimde bölgeyi biraz daha hazmetmiş olarak size yazmak istedim. Yakınlara yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi ve 1-2 gece kamp yapmanızı öneririm.

Gölcük Krater Gölü Simav

Kısaca nefis bir Krater Gölü diyebiliriz. Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Gölcük Yaylası 1450 rakımda ve Simav merkeze 14 km. Etrafı uzun çam ağaçları ile çevrili harika manzaralar sunan bir göl. Ormanın derinliklerine girdikçe oldukça güzel doğa harikaları ile karşılaşıyorsunuz.  Oldukça temiz ve iyi bakılmış bir bölge diyebiliriz. Gördüğüm en temiz yaylalardan bir tanesi. Gölcük Gölü aynı zamanda bazı yaban kuşlarına da ev sahipliği yapıyor.

Gölcük Gölü

Gölcük Gölü Kamp ve Konaklama

Gölcük Gölü etrafında kamp ve karavan için özel alanlar yaratılmış. Gölün harika manzarası eşliğinde çam ağaçları altında kamp yapmak mümkün. Gölün etrafındaki yollardan orman içine doğru gidildikçe güzel düzlükler ve kamp yerleri bulmak mümkün. Kamp yapacaksanız benim önerim orman içindeki daha sakin alanlar olacaktır.

Bölgenin her tarafında korunaklı ateş şömineleri oluşturulmuş. Böylece yerde ateş yakılması engellenmiş ve doğa korunmuş. Her tarafta düzenli toplanan çöp konteynerleri de bulmak mümkün. Ayrıca konuda hassas olanlar için tuvalet imkanı bulunuyor. Su sorunu ise yok. Gölün her tarafında çeşmeler mevcut.

Gölcük Gölü Kamp

Gölcük Gölü Taş Konaklar

Eğer ben kamp yapmak istemiyorum derseniz göl manzaralı Gölcük Taş Konaklar’da kalmanız da mümkün. Son derece konforlu tasarlanmış, 4 mevsim kalabileceğiniz şömineli taş konaklarda özellikle kışın her taraf kar kaplı iken kalmanızı öneririm. 24 sıcak su ve ısıtmak bulunuyor. Ayrıca musluktan akan sular dağ suyu olduğu için içilebiliyor. Bu da çok güzel bir özellik 

Gölcük Gölü Taş Konaklar

Gölcük Krater Gölü Simav‘a Nasıl Gidilir?

Kütahya merkese 124 km , Uşak merkeze 97 km, Simav ‘a ise 14 km olan Gölcük Gölü ‘nün yolu tamamen asfalt ve ulaşımı 4 mevsim her araçla mümkün.

Gölcük Gölü‘nde Neler Yapılır?

Gölün etrafındaki yürüyüş parkurlarında bir doğa yürüyüşü yaparak hem bölgeyi keşfedebilir, hem de temiz hava kendinizi tazeleyebilirsiniz. Krater gölü çevresindeki 3 bin metrelik yürüyüş ve bisiklet yolu bulunuyor. Fotoğraf merakı olanlar için harika görüntüler yakalamaya müsait bir coğrafya.

Ayrıca çevredeki Gölcük, Martılı, Demir Bükü ve Eğrelce yaylaları doğa yürüyüşleri ve piknik alanları bakımından oldukça uygundur.

Simav’daki kaplıcaları da mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

Eynal Kaplıcaları

Sağlık Bakanlığı Kaplıca İşletme Ruhsatına sahip, su analizlerinde de, mineralli suyun, tedavi edici unsurlara sahip olduğu Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce onaylanmıştır. Romatizmal hastalıklar, kronik bel ağrısı, eklem hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları, ortopedik, beyin ve sinir cerrahisi sonrası, genel stres bozukluğu ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir. Ayrıca nevralji, cilt ve deri hastalıklarına, böbrek taşlarının dökülmesine, siyatik, kireçlenme, kadın hastalıkları ve sedef hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.

Derinlerden gelen sıcak su kaynağı 163  C°, kaplıca suyu 70-80 C° dir ve birçok rahatsızlığa iyi geldiği söyleniyor. Şehrin ısıtmasında jeotermal enerji ile yapılıyor.

“Dünyada ve Anadolu’da pek çok kaplıcayı gezdim gördüm ama Eynal Kaplıcası gibisini görmedim. Böylesi yeryüzünde yoktur.”

Evliya Çelebi

Not : Simav’da kalırsanız bölgeye özel Cimcik, Haşhaşlı Gözleme, Ilıbada Dolması, (pazı sarmasına benzer), Güveç, Erik Hoşafı, Yufka Tatlısı, Kuru Fasulye, Karaşerif Helvası, Kestane, Tavuk Tiridi, Çörek, Tarhana Çorbası Simav‘ın meşhur yemek ve tatlılarından denemenizi öneririm.

Ne Zaman Ziyaret Edilir?

Yılın her ayı konuklarını ağırlamaya hazır olan Gölcük Gölü ‘nün en güzel zamanı bence kış ayları. Göl tamamen donuyor ve harika görüntüler oluşuyor. Hatta üzerinde yürümek bile mümkün. Yine bahar aylarında harika manzaralara şahit olabilirsiniz. Yaz ayları da sıcaktan bunalanlar için güzel ve serin bir nokta olabilir ama kalabalık olacağını unutmayın.

Bölgede ne var, ne yok?

  • Kamp yapma imkânı VAR
  • Ateş yakma imkânı VAR (ateş alanlarını kullanarak)
  • Tesis, restoran VAR
  • Konaklama yeri Taş Konaklar VAR
  • Temiz su kaynağı VAR (her tarafta çeşmeler mevcut)
  • Telefon çekiyor.
  • Yürüyüş sevenler için uygun parkurlar VAR
  • Fotoğraf için güzel noktalar VAR
  • Göl balıkçılığı konusunda bilginiz varsa balık tutabilirsiniz.

Şimdiden iyi geziler…

@tekbasinadaolur

Bu yazı Acil Tıp Bülteni’nin Şubat 2023 tarihli 13. sayısında yayımlanmıştır.

Galeri


Paylaş Paylaş