Amigurumi


Geleneksel Türk ailelerinde genellikle tüm anneanneler, babaanneler hem oyalanmaları için hem de öğrenmeleri için kız torunlarına tığ ve şiş kullanarak örgü örmeyi öğretmişlerdir. Benim bu konudaki ilk eğitimimi de anneannem verdi desem yerinde olur. Küçükken örülen lifler daha sonra yerini mutfak tutacağına ve atkıya bıraktı. Gerek zaman geçirmek, gerek elimin işlevselleğini arttırmak, gerekse “el emeği” hediye edebilmek için ara ara yaptığım örgü işi, bir arkadaşımın amigurumi ile beni tanıştırmasıyla başka bir boyut kazandı. Birçok sosyal medya hesabında gördüğüm “insanlar neler yapabiliyor!?” dediğim sanata arkadaşım ve sürekli oyuncak isteyen 2 adet canavar yeğenim sayesinde başladım. Zor gibi görünen ama alıştıkça insanın durmadan yapmak, yeni şeyler üretmek istediği bir hobi oldu bu bende.

Nedir Bu Amigurumi?

Genellikle ilk seferde doğru telaffuz edenin nadir olduğu bir Japon sanatıdır.  “Ami” örülmüş; “nuigurimi” doldurulmuş oyuncak anlamına gelmektedir. Japonya’da başlayıp ardından tüm dünyaya yayılan bu sanat halk arasında nam-ı diğer “organik oyuncak” olarak bilinir.

“İlk Yapılması Gereken İp Seçimi”

Gelelim bu iş için nasıl malzemeler seçilmesi gerektiğine. İlk yapmanız gereken ip seçimi. Farklı farklı iplerle çeşitli modeller çıkabilse de, ilk kez bu işe başlayanların alması gereken ip bebekler için olan pamuklu iplerdir. Önceden söylediğim gibi günümüzde organik oyuncak olarak değerlendirilen amigurumi genellikle bebeklerin uyku arkadaşı olarak kullanılmaktadır çünkü. Durum böyle olunca da kullanılan ipin pamuklu, bebeğin cildini tahriş etmeyecek özellikte olması önemlidir. İp alırken ipe uygun tığ seçimi yapılmalı ve yine yüz şekillendirmede kullanılmak üzere emniyetli gözler tercih edilmelidir.

Ördük, Yüzünü Şekillendirdik, Peki Sonra?

İçini doldurmak için tercih edilmesi gereken elyaf, boncuk elyaftır. Bunun nedeni ise oyuncağın yıkandığında eski şeklini almasının bu elyaf sayesinde daha kolay olmasıdır. Yapmayı istediğiniz oyuncağı seçip gerekli malzemeleri aldıktan sonra iş geliyor tarif çözmeye. Her oyuncağın tarifi neredeyse aynı başlıyor, sonra sayılar sizi yönlendiriyor ve farklı şekillerle buluşuyorsunuz. Tarifler, tarifteki işaretler ve nasıl yapıldıkları internette ayrıntılı olarak anlatılıyor. İlmeklerin dilini çözene kadar işler zor ama eliniz ve gözünüz alıştıkça ve en sonunda da ördüğünüz her bir parça ortaya çıkıp birleştiğinde, yepyeni bir eser oluştuğunda inanın sonuç çok tatmin edici.

“Çocuğu olan veya olacak arkadaşlarınıza güzel bir hediye”

Neden bunu yapayım ki diye düşünenler vardır elbette. Sayılarla oynamayı özleyen, özellikle de pandemi zamanında dışarı çıkamayıp evde verimli vakit geçirmek isteyen, zihnini boşaltıp o an için tüm sorunlarını geride bırakmak isteyen, birkaç ay sonra yakın arkadaşının bebeği olacak olan ve manevi hediyeye daha çok değer veren veya kendi bebeğine kendi elleriyle oyuncak yapmak isteyen biri iseniz amigurumi yapmayı mutlaka denemelisiniz. Yaptıkça yeni yeni fikirler üretmek, hayal gücünüzün sınırlarını keşfetmek eminim sizi de heyecanlandıracak ve bu yeni hobinizi elinizden düşüremeyeceksiniz.

İlk deneme geçmişteki tecrübenize dayanıyor, tecrübeniz yoksa biraz zorlayabilir ama daha sonrası tamamen bağımlılık…

Bu yazı Acil Tıp Bülteni’nin Mayıs 2022 tarihli 11. sayısında yayımlanmıştır.

Galeri


Paylaş Paylaş