14 Mart Tıp Bayramı Koşusu: Adımlarınız Yüzlerce Adıma Karıştı!


Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD) olarak, 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında, COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarımız anısına 13 Mart 2022 Pazar günü saat 10:00’da Ankara-Eymir Gölü koşu parkurunda bu yıl ilki yapılan 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu’nu başarı ile gerçekleştirdik.

Sabahın ilk saatlerinden itibaren yaklaşık 800 kişinin katılım sağladığı etkinlik TATD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Serkan Yılmaz’ın işareti ile başladı. Hikmet Boran önderliğindeki tıp fakültesi öğrencilerinin işgal kuvvetlerine karşı kararlı duruşlarına atfen 14 Mart 1919’dan beri sadece ülkemizde kutlanan 14 Mart Tıp Bayramını, Türkiye Acil Tıp Derneği olarak farklı bir bakış açısı ile kutlamış olduk.

Geçirdiğimiz yorucu ve zorlu iki yılın ardından nihayet yüz yüze hekimlerimizin Tıp Bayramını kutlama şansına kavuştuk. Bu etkinliğin diğer önemli bir özelliği ise COVID-19 pandemisi nedeni ilearamızdan ayrılan değerli sağlıkçılarımızı anmak, onların çocuklarına eğitim bursu sağlayabilmek idi. Bu amaçla, eğitime destek Burs Fonları için Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile organize edilen bir kampanya da başlatıldı ve içinde bulunduğumuz Nisan ayı ortasına kadar bağış kampanyası devam ettirildi.

Etkinliğin hayata geçirilmesinde çok büyük emek ve gayret gösteren başta düzenleme komitesi ve Acil Tıp Asistan Birliği’miz üyelerine, etkinlik konusunda bizlere her türlü desteği sağlayan ana destekçimiz ise Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Mansur Yavaş ve Ankara Büyükşehir Belediyesi mensupları idi. Yine, etkinliğin planlanma, hazırlık ve gerçekleşmesi aşamasında Türkiye Atletizm Federasyonu, Ankara yerel koşu grupları Red foxes running, Bold union, Run Ankara ve Run urban yardımlarını esirgemediler. Katılımcıların güzel vakit geçirmesinde bir başka önemli katkı sağlayan ise, müzik grubu Ters Manyel idi.

“Ultra Maraton, maraton ve yarı maraton dahil 30’a yakın yarış koştum. Pandemi’de gizli gizli dağlarda, tepelerde, sokak aralarında koşulara çıktım. Ama benim için en özeli 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu idi. Yarış sadece benim için organize edilmiş gibi hissettim. Tek kelime ile enfesti. Yarış tişörtünü her gördüğümde gülümserim. Böyle klas bir organizasyon için Türkiye Acil Tıp Derneği’ne ve emek veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Devamını heyecanla bekliyoruz…”

Davut TEKYOL, Acil Tıp Uzmanı

“13 Mart 2022 tarihinde çok sevdiğim mesleğim ve vazgeçemediğim aşkım koşunun bir arada olduğu inanılmaz bir gün yaşadım. Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD) ve Acil Tıp Asistan Birliği’nin (ATAB) COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarımız anısına düzenlediği “14 Mart Tıp Bayramı Koşusu” Ankara için bile çok soğuk diyebileceğimiz bir havada gerçekleşti. Sabah heyecanla gittiğimiz alanda -8 derece olmasına rağmen düzenli organizasyon sayesinde çok güzel vakit geçirdik. Türkiye’de yetişmiş ve 30 yıllık bir hekim olarak bu koşuda yer almak ve hekimler sıralamasında 3. olmak çok gurur verici oldu benim için. Organizasyonun düzenlenmesinde emek veren herkese binlerce teşekkürler. Hekimlerimizin ne kadar özverili çalıştıklarının unutulmaması, bu organizasyonun ve benzerlerinin gelecek yıllarda artarak devam etmesi dileğiyle…”

Nefise Çağla Tarhan, Prof. Dr., 10 K Doktor Genel Klasman 3.sü

“14 bayram Tıp Bayramı koşusunu kazanan bir sporcu olarak; Yarışma benim için çok büyük anlam içeriyor. Adından da anlaşılacağı gibi sağlık çalışanlarımızın her zaman başımızın üstünde yeri vardır. Ve bu yarışın her yıl tekrarlanmasını umut ediyorum. Şunu belirtmek isterim ki, yarış organizasyonu inanılmaz güzeldi ve çok keyifli yarış koştuk havanın soğuk olmasına rağmen her şeyin ayrıntılı ile düşünüldüğü bir organizasyon olmuş, Ankara da yarış yok derken hoş geldin tıp bayramı koşusu…”

Ramazan Özdemir, 10 k Genel Klasman (Erkek) 1.si

“Eymir Gölü’ne gelen katılımcılar eşleri dostlarıyla hoş vakit geçirdiler. Koşu etkinliği bir festival, bir bayram havasında geçti diyebilirim. Aslında amacımız da buydu, Tıp Bayramının, tüm halkın katılımı ile kutlandığı bir bayram olması idi. Nihayetinde, doktorların kendi aralarında ve diğer tüm çalışanlarıyla, yakınlarıyla kutladığı bir bayramdan çıkıp, tüm halkın coşkuyla kutladığı bir bayrama dönüştü de… Bir diğer amaç, 14 Mart Tıp Bayramı’nın, bir “koşu” ile anılması idi. Böylece sağlık ve sporun birleştiği bir alan olacaktı. Bu tarzda etkinliklerin farkındalık oluşturmak için ayrı bir fırsat sunduğuna inanırım. Bu fırsatı da değerlendirdik sanırım. Üstelik, bayramı kutlarken ihtiyaç sahibi olan kişilere bağışta bulunma platformu oluşturduk. Belki de bu organizasyonu gönüllü olarak yaptıran en kuvvetli itici güç de buydu…”

Burak Emre Gilik, Acil Tıp Uzmanlık Öğrencisi, 14 Mart Tıp Koşusu Organizasyon Üyesi

“Biz asistanlar adına hem sporu teşvik eden hem çok güzel vakit geçirmemizi sağlayan güzel bir etkinlik oldu umarım gelecek yıllarda da katılımlarımıza devam ederiz. Hem koşu hem diğer etkinlikler birlikteliğimizi artırıp beraber çok güzel fikirler oluşturabileceğimizi gösterdi ayrıca bizim bir aile olduğumuzu bize hatırlattı. Sosyal yönden eksiklerimizi görüp bizi daha sağlıklı olmaya teşvik edip sosyal hayatta daha aktif olmamız gerektiğini hatırlattı. Emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.”

Hızır Doygun, Acil Tıp Uzmanlık Öğrencisi

“14 Mart tıp koşusu benim için ne ifade ediyor?
Bu koşu yıllarca emek verdiğim ve vermekte olduğum mesleğim ile özgürleştiğimi hissettiğim koşunun kesişim kümesi olduğu için çok ama çok anlamlıydı. Koşunun doğduğum, büyüdüğüm, okuduğum ve çalıştığım şehirde, başkentimizde hele de Red Foxes ekibimizle sürekli antrenman yaptığımız Eymir’de olması da mutluluk vericiydi. Ayrıca ruhumda pandemiden hayatını kaybeden doktorlarımızı hissetmek ve tüm çalışma hayatımız boyunca yaptığımız fedakarlıklar, verdiğimiz emekleri düşünmek gururla ve ayaklarım yere sağlam basarak koşmama sebep oldu. Hekimler arası 5K’da ikinci olmam da mutluluğumu perçinledi. Organizasyonda emeği geçen tüm ekibe tekrar teşekkürler…”

Banu Topçu Çakır, Prof. Dr., Radyoloji, 5 K Genel Klasman Doktorlar 2.si

“RunAnkara ailesi olarak böyle bir anlamlı koşuda yer almaktan son derece onur duyduk. Öncelikle yarışı planlayan ve organize eden herkese teşekkürler. Koşmanın birleştirici ve aynı zamanda yardım edici bir spor olduğunu tekrar görmüş olduk. Tüm sporcularımız adına tekrar teşekkür ediyoruz. Bundan sonra yapılacak tüm etkinliklerde tüm sporcularımızla beraber hem koşarak hem de organizasyonun içinde var olarak sizlerin yanında olmak isteriz. Her şey muhteşemdi. Bir sonraki yarışta görüşmek dileğiyle.”

Hüseyin Bayındır, RunAnkara

“Böyle büyük ve güzel hazırlanılmış bir organizasyona katıldığım ve bir fikri seslendirme amacıyla neler yapılabildiğini gördüğüm için çok mutluyum. Gelenekselleşmesini umduğum bu organizasyonun temellendirildiği sağlıklı yaşamın 14 Mart Tıp Bayramı ile adının bir arada anılmasının hala umudun varlığını gösterdiğine inanıyorum. Bütün iyi niyetli ve güzel emekler için teşekkürler.”

Ahmet Gündüz, Acil Tıp Uzmanlık Öğrencisi

“14 Mart Tıp Bayramı koşusu belki de unutamayacağım en güzel tıp bayramı etkinliklerinden biri oldu. Güzel bir organizasyon eşliğinde Eymir Gölü’nün güzel manzarası ve temiz havasında koşmak çok keyifli ve güzeldi. Emeği geçen herkese teşekkürler. Bu tür etkinliklerin devamı gelmesi dileğiyle…”

Abidin Bostancı, Acil Tıp Uzmanlık Öğrencisi

“14 Mart Tıp Bayramı Koşusu, bu sıkıldığımız buhranlı dönemimizde ilaç gibi geldi. Hem kaybettiğimiz meslektaşlarımızı andık hem de neden bu mesleği seçtiğimizi hatırladık. Unutamayacağımız güzel günlerden biri olarak beynimize kazındı. Bu ve bunun gibi etkinliklerin devamının gelmesi dileğiyle, Emeği geçen herkese teşekkürler.”

Ceren Türe, Acil Tıp Uzmanlık Öğrencisi

Ödül Kazananlar

Adı Soyadı10K Genel Klasman Kadın
BÜŞRANUR KOKUBirinci
SÜMEYYE EROLİkinci
FATMA ARIKÜçüncü
Adı Soyadı10K Kadın Hekim
PELİN BAYIKBirinci
GÜL YILDIRIMİkinci
NEFİSE ÇAĞLA TARHANÜçüncü
Adı Soyadı10K Kadın 35-39 Yaş
MERYEM KILIÇ GÜNDOĞDUBirinci
NEVİN ŞAHİNİkinci
YELİZ ÇELİKÜçüncü
Adı Soyadı10K Kadın 40-44 Yaş
PELİN BAYIKBirinci
HANDE COŞKUNİkinci
ÖMÜR BABAYİĞİTÜçüncü
Adı Soyadı10K Kadın 45-49 Yaş
GÜL YILDIRIMBirinci
BURÇE DÜNDARİkinci
EMEL KELEŞÜçüncü
Adı Soyadı10K Kadın 50-54 Yaş
BAHAR ŞENER PEDGLEYBirinci
NEFİSE ÇAĞLA TARHANİkinci
BİNNUR YÜCELÜçüncü
Adı Soyadı10K Kadın 55-59 Yaş
FATMA KURUMLUBirinci
SEHER GAZANİkinci
NEBAHAT ONANÜçüncü
Adı Soyadı10K Kadın 60-64 Yaş
HÜLYA TÜRKMENBirinci
ÜNZİLE TUFANİkinci
ŞENGÜL ERENÜçüncü
Adı Soyadı10K Kadın 65-69 Yaş
NİLGÜN ÇELİKBirinci
CAHİDE YILDIRIMİkinci
Adı Soyadı10K Genel Klasman Erkek
RAMAZAN ÖZDEMİRBirinci
BAHATTİN ÜNEYİkinci
ÖMER OTİÜçüncü
Adı Soyadı10K Erkek Hekim
BEDİRHAN AYDINBirinci
MEHMET EMİN İNCEİkinci
YAKUP GÜDEKÜçüncü
Adı Soyadı10K Erkek 35-39 Yaş
ŞEMSETTİN KAYABirinci
CİHAN ÇELEBİİkinci
İLKAY DEMİRELÜçüncü
Adı Soyadı10K Erkek 40-44 Yaş
SERKAN SAĞINÇBirinci
GÖKHAN ÇETİNİkinci
MEHMET EMİN İNCEÜçüncü
Adı Soyadı10K Erkek 45-49 Yaş
SEDAT ERTENBirinci
AYDIN GÖVENİkinci
GÜNHAN OSMAN BAYATÜçüncü
Adı Soyadı10K Erkek 50-54 Yaş
AYHAN DUYMUŞBirinci
YAVUZ YILDIZİkinci
İRFAN BOZYİĞİTÜçüncü
Adı Soyadı10K Erkek 55-59 Yaş
MEMET MUSTAFA BULDUMBirinci
GÖKHAN GÜNEYİkinci
KEMAL KUKULÜçüncü
Adı Soyadı10K Erkek 60-64 Yaş
SAFA HETBirinci
ZAFER AYYILDIZİkinci
ADNAN GAZANÜçüncü
Adı Soyadı10K Erkek 65-69 Yaş
ALİ ÇETİNBirinci
AYHAN TUFANİkinci
SERHAT MEHMET CENGİZÜçüncü
Adı Soyadı10K Erkek 70+ Yaş
CELALETTİN YILDIRIMBirinci
VELİ BALLIİkinci
RIZA DEMİRÜçüncü

Teşekkürler

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Atletizm Federasyonu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Pharmactive İlaç, CCN Sağlık, AK Sigorta, Decathlon, Nuh’un Ankara, Delta Macera Sports & Cafe, Kızılay, Beypazarı, Züber, Dolunay Ambulans, Ters Manyel, Red Foxes Running, BOLD Union, RUN Ankara, Run urban

Bu yazı Acil Tıp Bülteni’nin Mayıs 2022 tarihli 11. sayısında yayımlanmıştır.

Galeri


Paylaş Paylaş