12. Acil Tıp Asistan Sempozyumu Başarıyla Gerçekleştirildi


Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD) ve Acil Tıp Asistan Birliği ortak ürünü olan Acil Tıp Asistan Sempozyumu (ATAS); Türkiye'nin tek asistan sempozyumu olmanın dışında, tamamen Acil Tıp Asistanlarının organizasyonun her basamağında görev aldığı bilimsel bir etkinliktir. ATAS, ATAB ve TATD bünyesinde her yıl bir Acil Tıp Anabilim Dalı veya Acil Tıp Kliniği sorumluluğunda düzenlenmektedir. Bu yıl 12.cisi düzenlenen Acil Tıp Asistan Sempozyumu, 05-07 Mayıs 2017 tarihlerinde Adana’da, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı sorumluluğunda gerçekleştirildi. Adana Acil Tıp Asistan Sempozyumu bilimsel, sosyal ve kültürel paylaşımlar açısından oldukça değerli ve verimli geçmiştir.

Sempozyum, TATD YK Başkanı Prof. Dr. Yıldıray ÇETE, ATAB YK Başkanı Dr. Gültekin KADI, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep KEKEÇ ve Sempozyum Başkanı Dr. Samet ÖCEL’in açılış konuşmaları ile başladı. İlk gün 2015 kılavuzu ile güncellenen Kardiyopulmoner Resüsitasyon ve Acil Kardiyovasküler Bakım ve ardından Genel Aciller  oturumlarıyla devam etti. Özellikle Genel Aciller Oturumda güncel tartışma konusu olan Kontrast Nefropatisi başlıklı sunum ilgi çekici oldu. Öğleden sonra ilk oturumda Travma başlığı altında tartışılan tüm sunumlar çok merak edilen ve ilgi çekici konulardı. Açılış kokteylinden önceki son oturum olan sosyal panel sempozyumun en önem verdiğimiz oturumlarındandı. Bu oturumda tükenmişlik sendromunu yenme ve hayat kalitesini artırma yollarına cevaplar arandı. Acil Tıp Asistanlığı ve Uzmanlığı üzerine paylaşımlarda bulunuldu ve oldukça faydalı geçti.

Sempozyumun ilk günü sonunda ödüllü “7 Dakikada Herhangi Bir Şey Anlat” yarışması yapıldı. Oldukça çekişmeli ve birbirinden güçlü sunumlar gerçekleşti. İlk 3 şu şekilde oldu.

  1. Zehra AKÇORA 86,7 puan (Hacettepe Üniversitesi Acil Tıp A.D.)
  2. Sinan GÖRGÜLÜ 84,5 puan (Hacettepe Üniversitesi Acil Tıp A.D.)
  3. M. Murat Yazıcı 83,8 puan (RTE Üniversitesi Acil Tıp A.D.)

Sempozyumun ikinci günü Kardiyolojik, Solunum ve Nörolojik Aciller oturumları ile tüm hızıyla başladı. Bu oturumlarda kırmızı bayraklar yeniden gözden geçirildi. Ardından merakla beklenen EKG yarışması ile heyecan doruklara ulaştı. Oldukça çekişmeli geçen yarışmayı Dr. Ali Cankut TATLIPARMAK kazandı, ikinci Dr. Ramazan SABIRLI olurken, üçüncülüğü ise Dr. Adem KÖKSAL ve Dr. Serdal BALCI paylaştılar. İkinci gün sonunda muhteşem şehir gezisinin ardından Gala Yemeği için Seyhan Barajını yukarıdan gören eşsiz manzaralı mekana geçildi. Gala yemeğinde Sempozyum düzenleme ekibine ve yarışmalarda derece alanlara belge ve ödülleri takdim edildi.  Aynı gün ATAB YK üyelerinden Dr. Gültekin KADI ve Dr. Murat Yazıcı Prof. Dr. Yıldıray ÇETE ile Acil Tıp Asistanlığı üzerine, sosyal medya aracılığı ile canlı yayınlanan bir röportaj gerçekleştirdi.

Sempozyumun üçüncü gününün ilk oturumunda “Acil Tıbbın Adli Yönü” tartışıldı ve bir çok Acil Tıp hekiminin merak ettiği soruların cevapları verildi. Ardından Sempozyumun yine merakla beklenen Münazara oturumuna geçildi. Bu oturumda Tanıklı ve Tanıksız CPR tartışıldı. Münazarayı Tanıklı CPR ekibi kazandı. Ekip, uygun sosyal, fiziksel ve psikolojik şartlar altında Tanıklı CPR uygulanmasının bilimsel verilere dayanılarak daha makul ve önemli olduğunun altını çizdi. Ardından 2018 yılı Acil Tıp Asistan Sempozyumun yapılacağı kliniğin belirleneceği seçime geçildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da son derece şeffaf ve demokratik bir seçim ortamı yaşandı. Seçim öncesi üç klinik tanıtım yaptı, 3 kliniğin kıyasıya yarışması sonucu 2018 ATAS sorumluluğunu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp A.D. ve Derince Eğitim Araştırma Acil Tıp Kliniği ortaklaşa üstlendi.

Ayrıca sempozyum alanındaki ATAB standımızın yeni sezon ürünleri oldukça beğeni ile karşılaştı ve yoğun talep gördü. Özellikle T-Shirt ve Bardak tasarımları büyük ilgi gördüler.

Özetle sosyal, bilimsel ve gastronomik anlamda fevkalade canlı bir sempozyumun ardından şunu söylemek gerek, tüm katılımcılara bu fırsatı sunan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD ve tüm düzenleme ekibine, desteğini ve varlığını her saniye hissettiren Türkiye Acil Tıp Derneği ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yıldıray ÇETE ve tüm YK üyelerine, sempozyum öncesi, sonrası ve sırasında her daim yanımızda olan Uzman Dr. Murat Çetin, sosyal medya desteği ile yanımızda olan DoktorlarSitesi.Net, tüm yerel yönetim ve sponsorlara teşekkürü bir borç biliriz.

Son söz;

“Bir insan, hayatında büyük başarı kazanabilir, fakat yalnız onunla övünerek kalmak isterse, o başarı da unutulmaya mahkumdur. Onun için çalışmak ve daima başarı aramak, herkes için esas olmalıdır.” M.K. ATATÜRK

ATAB Yönetim Kurulu

Paylaş Paylaş