Anasayfa TATDsosyal YENİDEN YÜZ YÜZE teması ile Kurs Günleri Kongresi’nde görüşmek üzere

YENİDEN YÜZ YÜZE teması ile Kurs Günleri Kongresi’nde görüşmek üzere

by Ebru Ünal Akoğlu
0 comment

Bu sene beşincisini gerçekleştireceğimiz TATD Kurs Günleri Kongresi Başkanı Prof. Dr. Serkan Yılmaz ve Sekreterleri Doç. Dr. Özgür Dikme, Doç. Dr. Seyran Bozkurt Babuş ve Uzm. Dr. Gül Pamukçu Günaydın ile kongre ve kurslar üzerine konuştuk


Neden Kurs Günleri Kongresi?

Derneği her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği eğitim faaliyetlerini, “TATD Okulu” olarak adlandırabileceğimiz bir formatta toplu olarak siz değerli üyelerimizle, bir kongre organizasyonu ile buluşturmaktadır.


Bu senenin teması ne olacak?

Doç. Dr. Özgür Dikme: Ana temamız “Yeniden Yüz Yüze” olacak. Pandemi başlangıcı resmi olarak ilan edilmeden önce son yaptığımız kongre, kurs günleri kongresiydi.

Daha sonra uzun bir ara vermek zorunda kaldık. Geçen sene kongredeki kursların neredeyse hepsinin uygulama ağırlıklı olması sebebi ile bu kongre yapılamadı ve nihayet bu sene yeniden yüz yüze beraberiz. Hepimizin birbirimizden ve yüz yüze etkileşimden alacağımız enerjiye çok ihtiyacı var.


Kongre hazırlıkları hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

Doç. Dr. Seyran Bozkurt Babuş: Beklentilerimizi karşılayacak ve misafirlerimizi memnun edecek kongre oteli arayışı ile başladık çalışmalarımıza. Nihayetinde yolumuz Antalya Royal Segunis Otel’e çıktı.

Kongrede toplam 14 salonda birbirinden öğretici ve eğlenceli 34 kurs yapmayı planlıyoruz. Her bir kursumuzda 2 ile 4 arasında alanında tecrübeli ve yetkin 90’a yakın eğitmen görev alacak. Teorik kısımlar haricinde bolca pratik uygulamaları içeren klasik kurslarımızın yanı sıra, bu sene programımıza ilgiyle takip edileceğine inandığımız yeni kurslar ekledik.

İlk defa meslektaşlarımızla buluşturacağımız kurslarımız: Medikal Simülasyon Kursu, Senaryolarla Travma Yönetimi Kursu, Doğa Tıbbı Kursu, Çocuk Kritik Hasta Kursu, Çocuk Travma Kursu ve Fiberoskopi Kursu.


Kursları belirlerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Uzm. Dr. Gül Pamukçu Günaydın: TATD’nin alanında aktif ve üretken çok iyi çalışma grupları mevcut. Her bir çalışma grubu kendi alanı ile ilgili yaptığı çalışmalar sonucu kurslar oluşturuyor.

Bazı çalışma gruplarının birden fazla kursu var. Kurs günleri kongresine bu kursların hangileri dahil edilmeli diye düşünürken hem acil tıp günlük pratiğinde çok yer alan hem de her acil tıp hekiminin yetkinlik kazanması gereken konuları içeren kursları seçmeye çalışıyoruz.

Ayrıca seçilen kursların kurs günlerinin yapılış tarzına uygun olmasına dikkat ediyoruz. Kurslarımızın büyük kısmının bir yarım günde tamamlanabilecek şekilde programlaması yapılıyor. Bazı kurslarımız 2-3 ayrı modüle bölünüyor.

Pratik ağırlıklı kursları tercih ediyoruz. Daha önceki kongrelerde fazla talep edilen kurslar bu kongrede de var. Bazı kursların yerine yeni kurslar ekledik. Yıllar içerisinde kurs günleri kongresine defalarca gelen kursiyerlerimizin her seferinde farklı kurslara katılabilmesi ana hedefimiz.


Kursların doluluk oranları nasıl?

Doç. Dr. Özgür Dikme: Kurslara talep oldukça memnuniyet verici düzeyde, bazı kurslarımız kurs seçimlerinin başlaması ile birlikte 1-2 gün içerisinde doluyor. Bu nedenle katılacak kişilerin bir an önce seçim yapmaları önemli aslında. Kurslar yararlı olması ve verimli geçmesi adına belli sayıda katılımcı ve eğitmen oranı korunarak planlanıyor. Bu nedenle kontenjanları artırmak maalesef mümkün olmuyor.


Sosyal program hakkında biraz ipucu verir misiniz?

Doç. Dr. Seyran Bozkurt Babuş: Kurs günleri kongresi formatı gereği diğer kongrelerden daha yoğun ve koşuşturmaca ile geçiyor.

Tabi kurslar sonrası yorgunluk bir miktar daha belirgin hale geliyor. Kursiyerlerim için yarışma, müzik ve eğlenceyi dahil etmeye çalıştığımız güzel sürprizlerimiz mevcut.

Her sene olduğu gibi acil tıpçı dostlarımız birlikte çok iyi vakit geçireceğimize emin olabilirler.


Başkandan son söz

Prof. Dr. Serkan Yılmaz: Kurslarımız içerisinden seçeceğiniz 6 kurs ile kendi kurs programınızı oluşturabilecek, ayrıca sizler için hazırlayacağımız sosyal aktiviteler ile acil servisin yoğun temposundan bir nebze uzaklaşabilme şansını bulabileceksiniz.

Yoğunluğa ve yorgunluğa alışkın acil tıp camiası olarak bilimsel ve teorik açıdan böylesine yoğun programda keyifli bir toplantı geçireceğimize inanıyoruz.


Tüm meslektaşlarımızı 24-27 Şubat 2022 tarihleri arasında 5.TATD Kurs Günleri Kongremize davet ediyoruz.

Saygılarımızla

TATD Kurs Günleri Kongresi Sekreteryası

You may also like

@2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by Themis