Kurslarımızı Tanıyalım: NIMV/HFNO Kursu


NIMV/HFNO Kursu eğitmenlerimizden Dr. Ali Kaan Ataman’ın kaleminden:

COVID pandemisiyle birlikte, özellikle hastaların mümkün olduğunca entübe edilmeden, uyanık bir şekilde takip edilme prosedürü daha da öne çıktı. Bu prosedürde kullanılan Non-İnvaziv Mekanik Ventilasyon’ un (NIMV) ve High Flow Nazal Oksijen (HFNO) tedavisinin önemi de bu tedavi anlayışıyla birlikte daha da arttı. Böylece NIMV ve HFNO tedavileri, 3.basamak tedavi merkezlerinin haricinde, her hastanenin vazgeçilmez ihtiyacı haline geldi. Bu kursumuz, NIMV ve HFNO tedavilerinin temel teorik kısımları haricinde, literatürlere dayalı güncel tedavi yaklaşımları ve  bu cihazların uygulamalarının da olduğu bir eğitim programını içeriyor.

NIMV her ne kadar yıllardır hastanelerde kullanılan bir uygulama olsa da hem uygulama teoriğinin sürekli güncellenen yayınlara sahip olması hem de farklı uygulama alanlarının ortaya çıkması ile (entübasyonun preoksijenizasyon aşaması gibi) özellikle hekimlerin sürekli kendini güncel tutması gereken bir tedavi seçeceği. Kursumuz NIMV teorik bilgisi ve uygulama mantığını, ezbere dayalı seçeneklerden çok hastaya özel ayarların kullanımını, güncel literatürde nelerin yenilendiğini ve bu teorik bilgilerin cihaz üzerinde uygulamasını içeriyor.

HFNO ise her ne kadar yeni bir tedavi seçeneği gibi görülse de uluslararası merkezlerde yıllardır kullanılan ve hasta hayatına ciddi anlamda pozitif katkı sunan bir tedavi prosedürü. Genellikle sadece oksijenizasyonun düzeltildiği ön yargısına varılsa da bu uygulama ile hipoksik hastalar haricinde birçok hastayı tedavi etmek mümkün. Özellikle COVID pandemisiyle birlikte tedavi seçeneklerinde ön sıralarda yer alan HFNO tedavisi kursumuzda teorik anlamda bahsedilmekle kalmayıp video ve uygulamalarla desteklenerek doğru hastayı tedaviye ulaştırma konusunda katılımcılara ışık oluyor.

Bu kursumuz, özellikle güncel teorik bilginin uygulamalarla harmanlanmış olması ve çalışma hayatımızda geniş yer tutan tedavilerden bahsedilmesi nedeniyle ön plana çıkan kurslardan biri olmasını sağlıyor.

Kurs programı için tıklayınız…

Paylaş Paylaş