Anasayfa Haber ve Duyuru TATD ve Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı El Ele

TATD ve Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı El Ele

by Ozan Konrot
0 comment

"Türkiye'de Bir İlk; Pınar Karşıyaka Eğitimli Otomatik Kalp Cihazına Sahip İlk Basketbol Takımı"

"Ani kalp ölümü" ya da "Ani kalp durması", bilinen kalp hastalığı olsun olmasın belirtiler başladıktan sonra genellikle 1 saat içinde olan beklenmedik ölümlerdir. Bu ölümler sokakta, evde, iş yerinde veya hastanede olabilmektedir. Ülkemizde her yıl 90.000 civarında kişi ani kalp durması nedeniyle ölmektedir. Başka bir deyiş ile, yaklaşık her 6 dakikada bir kişiyi ani kalp durması nedeni ile kaybediyoruz.

Halkın büyük kısmına eğitim verilen ve iyi organize hasta müdahaleleri yapılan gelişmiş ülkelerde olay yerinde hemen kalp masajı yapılması, şok cihazları ile erken müdahale, sağlık ekiplerinin olay yerine erken ulaşması ve müdahalesi ile bu kişilerin yarıya yakını kurtarılabilmektedir.

Ülkemiz için bu kadar iyimser konuşmak maalesef mümkün değildir. Olayların sadece %1.7'sine halktan kişilerce kalp masajına başlandığı bildirilmiştir.

Ülkemizde ne yazık ki ilk yardım eğitimi almış olan kişi sayısı da oldukça azdır. Yine hayat kurtarıcı olduğu bilinen halktan kişilerin de kullanabileceği otomatik şok cihazlarının sayısı ise gelişmiş ülkelerin çok altındadır.

Bu farkındalığı arttırmak adına, önce insan diye düşünen Türkiye Acil Tıp Derneği ve Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı insana önem vererek ortak proje girişiminde bulundu.

Türkiye Acil Tıp Derneği tarafından son teknolojiye sahip bir otomatik eksternal defibralatör cihazını geçtiğimiz ay eğitimleri tamamlanan Pınar Karşıyaka Basketbol Takımımızın Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonuna bağışlandı. Cihaz hakkında her türlü eğitimi alan çalışanlar, 112 ekipleri gelene kadar "hayat kurtaran 2 hareket" için hazır olduklarını ve devam niteliği taşıyacak olan kamu yararına gerçekleştirilecek sosyal projelerin devamının geleceğini belirttiler.

Proje ile ilgili olarak Şube Başkanı Sn. Turgay Büyükkarcı ise " Geçtiğimiz sezondan başlattığımız bu proje ile teknik ve idari kadromuz yanı sıra oyuncularımıza da ilk yardım eğitimi verildi. Ayrıca geçtiğimiz sezon çekilen Kamu Spotu filmi ile de büyük bir farkındalık yarattık. Bu sezonda Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonuna yerleştirilen Otomatik Kalp Cihazı sayesinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması niyetindeyiz. Bu projeye olan katkılarından ve  desteklerinden ötürü Türkiye Acil Tıp Derneği'ne teşekkür ediyoruz." dedi.

Türkiye Acil Tıp Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Yıldıray Çete şunları söyledi. "Biz; Türkiye Acil Tıp Derneği olarak olay yerinde ilk müdahaleyi, 'Hayat kurtaran iki hareket' adıyla tanımladık ve sloganlaştırdık. Ülkemizde şu anda hastane öncesi alanda meydana gelen olayların sadece yüzde 2'sine müdahale edilebiliyor. Geri kalanına ise maalesef yapılmıyor. Bu iki hareket '112'yi ara' ve 'Kalp masajına başla.' Bu iki hareketin hızla hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu hareketlerin önemini insanlarımıza tanıtabilmek için kamu spotu hazırladık. Bunun için de 2015-2016 Basketbol Ligi Şampiyonu Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı koçu, oyuncuları ve yönetimi yardımı ile Türkiye Acil Tıp Derneği üyesi doktorları Başak Bayram ve Murat Çetin'in katkılarıyla bir kamu spotu hazırladık. Orada da hayat kurtaran iki hareketi sloganlaştırdık. Katkılarından dolayı herkese teşekkür ediyorum."

Kaynak: https://www.kskbasketbol.net/proje-turkiyede-bir-ilk-pinar-karsiyaka-basketbol-takimi-otomatik-kalp-cihazina-sahip-ilk-spor-kulubu/

You may also like

@2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by Themis