Prof. Dr. Serkan Yılmaz: “Acil servislerde kalabalık ve şiddet pandeminin gölgesinde de devam ediyor”


@mdSerkan @Haberturk için yorumladı:

TATD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Serkan Yılmaz, HaberTürk ile yaptığı röportajda, Acil Servislerde hasta izolasyonu konusundaki sorunlara değindi. Uzun süren PCR test sonuç bekleme sürelerinin hastalık bulaş riskini arttırdığını belirten Prof. Dr. Yılmaz, bu karışıklığın giderilebilmesi için hızlı testlerin öneminin altını çizerken; pek çok hastanın Covid için daha spesifik semptomlar olan ateş, öksürük, nefes darlığı harici atipik şikayetler (sadece bulantı, sadece ishal veya sadece karın ağrısı) ile acil servislere başvurduğunu ve ‘Covid olmayan hasta’ girişlerinden girip izole olmayan hasta alanlarında değerlendirilebildiğini de vurguladı. Diğer taraftan, Covid-19 dışı nedenlere bağlı ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayetleri ile başvuran kişilerin de Covid izolasyon alanlarında değerlendirilebildiğini belirtti. Bu durumun hastaların doğru şekilde izole edilmesi konusunda karşılaşılan en büyük engel olduğuna değindi.

Türkiye’nin nüfusundan daha fazla acil servis başvuru sayısına sahip Dünya’daki tek örnek olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yılmaz; pandemiden kaynaklı sorunların çözülmeden yeni bir döneme girilmesinin doğru olmadığını da belirtti.

Acil servis kalabalığının önlenebilmesi ve böylelikle hizmet kalitesinin arttırılabilmesi için koruyucu hekimlik hizmetlerinin güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Yılmaz aynı zamanda, artan şiddet olaylarının önlenebilmesi için siyasi, bürokrat, yönetici ve hukukçuların ortak bir tavır sergilemesini sağlayacak toplumsal bir hareket başlatılması gerekliliğini vurguladı.

Haberin Habertürk’teki hali için tıklayın

Paylaş Paylaş