Anasayfa Haber ve Duyuru 29 Eylül Dünya Kalp Günü İlk Yardım Eğitimleri

29 Eylül Dünya Kalp Günü İlk Yardım Eğitimleri

by Ozan Konrot
0 comment

PROJENİN AMACI :

Hastane dışı ani kalp durmalarında, ne yazık ki halkımızın bilgisi ve müdahale şekli oldukça yetersiz ve eksiktir. Ani kalp durması olayları ağırlıklı olarak sosyal hayatta gerçekleşmektedir. Halkı ilk ve acil yardım konusunda bilinçlendirmek ve eğitmek için sosyal sorumluluk bilinci ve amacı gütmektedir.

 

PROJENİN UYGULANMASI :

İlk Yardım, profesyonel yardım ekipleri gelene kadar hasta ve yaralı kişiye hemen orada yapılan yardımlar olarak tanımlanmaktadır. Amaç profesyonel yardım ekipleri gelene kadar koruyucu ve etkili yaşam kurtarma uygulamalarını sağlamaktır.

Ani kalp durması, toplumda oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Hayatımızın her kısmında çevremizdeki insanların başına gelebilecek bu durum için halkın bilinçlendirilmesi esastır. Bu kapsamda sağlık profesyonelleri ile birlikte sosyal alanlarda halkı kalp masajı yapma konusunda bilinçlendirme ve aynı zamanda insanlarda bu konu hakkında bilinç uyandırma amacı ile Çankaya belediyesi ve Türkiye Acil Tıp Derneği olarak ortak bir etkinlik planladık. Hastanedeki ilk ve acil müdahale konusunda profesyonel olan Acil Tıp Uzmanları tarafından kalp masajı eğitim mankenleri üzerinde haklın kullanımı için tasarlanmış eğitim tipi otomatik eksternal defibrilatör cihazlarıda kullanılarak halkımıza interaktif eğitim planlanmaktadır. Halkımızın, Acil Tıp Uzmanları ile ile bir araya gelerek hem en doğru ve en güvenilir bilgiyi almaları sağlanacaktır, hem de olası bir durum ile karşılaşıldığında kendilerinde öğrendikleri uygulamaları uygulayacak cesareti bulacaklardır.

 

PROJENİN HEDEF KİTLESİ :

Yaş ve cinsiyet ayrımı olmadan, toplumun bütün kesiminden insanlar.

 

PROJENİN SONUCU :

İnsanlar bu şekilde interaktif olarak katıldığı bir eğitim sonrasında; evde, işte, toplu taşımada, AVM ve daha bir çok yerde ani kalp durması vakası ile karşılaştığı zaman, doğru, hızlı ve cesaretle müdahale edebilmesi sonucunda hastane dışındaki ani kalp durmalarında hayatta kalma oranlarında artma sağlanacaktır.

 

You may also like

@2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by Themis