14 Mart Tıp Bayramı Koşusu: Adımlarımız Yüzlerce Adıma Karıştı


Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD) olarak, 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında, COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarımız anısına 13 Mart 2022 Pazar günü saat 10:00’da Ankara-Eymir Gölü koşu parkurunda bu yıl ilki yapılan 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu’nu başarı ile gerçekleştirdik.

Sabahın ilk saatlerinden itibaren yaklaşık 800 kişinin katılım sağladığı etkinlik TATD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Serkan Yılmaz’ın işareti ile başladı. Hikmet Boran önderliğindeki tıp fakültesi öğrencilerinin işgal kuvvetlerine karşı kararlı duruşlarına atfen 14 Mart 1919’dan beri sadece ülkemizde kutlanan 14 Mart Tıp Bayramını, Türkiye Acil Tıp Derneği olarak farklı bir bakış açısı ile kutlamış olduk.

Geçirdiğimiz yorucu ve zorlu iki yılın ardından nihayet yüz yüze hekimlerimizin Tıp Bayramını kutlama şansına kavuştuk. Bu etkinliğin diğer önemli bir özelliği ise COVID-19 pandemisi nedeni ilearamızdan ayrılan değerli sağlıkçılarımızı anmak, onların çocuklarına eğitim bursu sağlayabilmek idi. Eğitime destek Burs Fonları için Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile birlikte bir kampanya başlattık.  

Etkinlik alanımızda koşu yarışının yanı sıra katılımcılarımızın güzel vakit geçirmesini sağlamak için; Sports İnternational eğitmenlerince Zumba etkinliği, Nuhun Ankara tarafından düzenlenen bir Makarna Festivali ve Ters Manyel müzik grubunun konseri düzenlendi.

Etkinliğin hayata geçirilmesinde çok büyük emek ve gayret gösteren başta düzenleme komitesi ve Acil Tıp Asistan Birliği’miz üyelerine, etkinlik konusunda bizlere her türlü desteği sağlayan başta Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Mansur Yavaş ve Ankara Büyükşehir Belediyesi mensuplarına teşekkür ederiz.


Etkinliğimize verdikleri destekleri ile güç katan birbirinden farklı dernek ve sivil toplum örgütlerinden meslektaşlarımıza ve katılımları ile bizleri onurlandıran değerli vatandaşlarımıza; organizasyondaki sponsor paydaşlarımız Pharmactive İlaç, Decathlon, Sports international, AK Sigorta, Züber, Nuhun Ankara makarnaları, Beypazarı maden suları, Dolunay ambulans ve Delta Macera Sports & Cafe’ye de teşekkür ederiz.

Etkinliğin planlanması, hazırlık ve gerçekleşmesi aşamasında yardımlarını esirgemeyen Türkiye Atletizm Federasyonu, Ankara yerel koşu grupları Bold union, Redfoxesrunning, Run Ankara, Run urban’a ve katılımcıların güzel vakit geçirmesini sağlayan müzik grubu Ters Manyel’e teşekkürü borç biliriz.

14 Mart Tıp Bayramı’nın hikayesini tüm ülkemiz ile paylaşmak ve yaşatabilmek adına, bugünün önümüzdeki senelerde gelenekselleşeceğine inandığımız bir etkinlik ile anılmasına vesile olabilecek ilk adımı TATD olarak atmış olduk. Bu koşunun ülkemiz ve tıp camiasından koşuya gönül verenlerin buluşacağı, özlemle beklenen bir etkinliğe dönüşmesini canı gönülden diliyoruz.

Adımlarımızın yüzlerce adıma karıştığı, anılarımıza bir yenisini eklemek ve acil tıp adına sağlıklı bir adım atmak adına tüm halkımızı gelecek yıllarda da aramızda görmek istiyoruz.

Tıp Bayramının enerjisinin hiç tükenmemesi dileği ile,

Saygılarımızla

Türkiye Acil Tıp Derneği Yönetim Kurulu

Yarış sonuçları ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

14 Mart Tıp Bayramı Koşusu ile ilgili basında çıkan haberler linklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Pandemide hayatını kaybeden sağlıkçılar için koştular

Tüm Sağlık Çalışanları için Koşuyorum

ABB’den 14 Mart Tıp Bayramında pandemide hayatını kaybeden sağlıkçılar için koşu

Tıp Bayramında anlamlı koşu

Fedakarlar Ordusu’nun yanındayız

Pharmactıve’den sağlıkçılara destek

Paylaş Paylaş