Anasayfa Haber ve Duyuru 1.Gürcistan Acil Tıp Konresi (GICEM) Gerçekleştirildi

1.Gürcistan Acil Tıp Konresi (GICEM) Gerçekleştirildi

by Ozan Konrot
0 comment

Değerli Acil Tıp çalışanları,

15-17 Haziran 2016 tarihleri arasında, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te, Georgian Emergency Medicine Physicians Association (GEMPA) tarafından 1.st Georgian Emeregency Medicine Congress (GICEM) gerçekleştirilmiştir. Birçok yabancı kurumun yanında TATD’nin de destek vermiş olduğu kongreye derneğimizi temsilen, hem yönetim kurulu hem de ‘Afet komisyonu’ üyemiz Dr Özcan Yavaşi katılmış olup ‘Natural and Technological Disasters: Basic workshop’ ta dünyadaki depremler ve Türkiye’nin depremlerle mücadelesi konusunda bir sunum yapmıştır.

Kongrenin açılış konuşmasını Gürcistan Sağlık Bakanı yaparak, ülkelerinde  acil tıbbın gelişmesini ne kadar önemsediğini göstermiştir. Gürcistan’da acil tıbbın kurulması 2009 gibi konuşulmaya başlanmış ancak 2013’te Tiflis’te bir sel felaketi olup ölümler gerçekleştikten sonra, uzmanlık dalı olarak tanınmış. Sovyet rejiminden sonra kurulan tek yeni branşın ‘Acil Tıp’ olduğunu ısrarla belirttiler. İlk programlarından yaklaşık 30-40 kadar acil tıp uzmanı çıkmış. Yalnız bu daha çok bir ara Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı ‘Acil hekimliği sertifikasyon programı’nın biraz daha ilerisinde bir program gibi olup daha çok rotasyonla geçiyormuş. Ülkede, 2015 gibi asıl asistanlık eğitimine başlanmış. Acil Tıp asistanlık süresi 3 yıl. İlk acil tıp uzmanlarının birçoğu da başka bir ana branşın üzerine yandal yapmış. Gürcistan’da acil tıp uzmanları 12 saatlik şiftler halinde ayda toplam 12 şift/nöbet şeklinde çalışıyor.

Bu kongre ile, acil tıbbın gelişmekte olan bir ülkedeki doğuşunu ve serüvenini yerinde görme şansımız oldu. Georgian Emergency Medicine Physicians Association (GEMPA) başkanı Dr Giorgi Gotsadze, bundan sonra da birlikte başka organizasyonlar yapma konusundaki isteğini dile getirip, TATD’ye, kongrelerine vermiş olduğu destekten dolayı  teşekkürlerini iletti. Emeği geçen herkese teşekkür eder, acil tıp serüveninde kendilerine başarılar dileriz.

TATD Yönetim kurulu

You may also like

@2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by Themis