Üye Girişi
Home Genel 19. TATKON Afet Paneli ile başladı

19. TATKON Afet Paneli ile başladı

by Ebru Ünal Akoğlu
0 comment

Türkiye Acil tıp Derneği’nin Antalya’da düzenlediği 19. TATKON ve 6. Kurs Günleri Kongresi açılış töreninin ardından AFET paneli ile başladı. Afet panelinde konusunda uzman hocalarımız Prof. Dr. Naci Görür, Dr. Öğr. Üyesi Önder Yüksel Eryiğit, Prof. Dr. Serkan Yılmaz ve Prof. Dr. Ali Murat Vural, gelecekteki depremlerde aynı acıları yaşamamak için neler yapmamız gerektiği üzerine Melike Şahin’in sorularını yanıtladı.

Uzmanlarımız afetlerde sağlık, arama kurtarma, barınma gibi elzem hizmetlerin yürütülmesinde yaşanabilecek sıkıntıların giderilmesi için planlamanın ne kadar önemli olduğuna bir kez daha vurgu yaptı. 6 Şubat tarihinde meydana gelen, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve 11 ilimizde büyük yıkımlara neden olan deprem felaketi bu ölçüdeki bir afete ne kadar hazırlıksız olduğumuzu bir kez daha gösterdi.

Panelde özellikle belediyelerin ve valiliklerin afet hazırlık ve yönetim planlarının hazırlanmasında afet bilgi ve tecrübesi olan alanında uzman kişilerin görevlendirilmesi gerektiği konusuna vurgu yapıldı. Prof. Dr. Ali Murat Vural “Depreme ilişkin risk iletişimi modeli geliştirme projesi” ile elde ettikleri ön sonuçları bizlerle paylaştı. Deprem açısından yüksek riskli bölgelerdeki kişilerin afet okur yazarlığının daha yetersiz olduğu sonucuna ulaşıldığını vurguladı.

You may also like

Leave a Comment
    @2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by Themis