VI. Baltalimanı Ortopedi Günleri – Ortopedik Aciller, İstanbul
- 9 Aralık 2016 - 10 Aralık 2016
- Etkinlik
- 865
9 ARALIK 2016 CUMA | |
7.30-8.30 | Kahvaltı |
8.30-8.45 | Açılış – Kayıt |
8.45-9.00 | Saygı Duruşu, Açılış Konuşmaları |
OTURUM 1: ACİL DURUMLARDA GENEL PRENSİPLER | |
9.00-10.15 | Moderatör: Murat Bülbül |
9.00-9.15 | Afet Durumlarında Triyaj ve Hasta Nakli: Türkay Esin |
9.15-9.30 | Afet Durumlarında Komuta ve Organizasyon: Fadime Taşçı |
9.30-9.45 | Acil Yaralanmalı Durumlarda İlk Yardım ve Değerlendirme: Hakan Topaçoğlu |
9.45-10.00 | Acil Yaralanmalı Durumlarda Radyolojik Değerlendirme: Mustafa Cantay Gök |
10.00-10.15 | Tartışma |
OTURUM 2: AÇIK KIRIKLAR | |
10.15-11.15 | Moderatör: Mustafa Gökhan Bilgili |
10.15-10.25 | Açık Kırıklar Etiyoloji ve Sınıflama: Barış Özkul |
10.25-10.35 | Açık Kırıklara Acil Serviste İlk Yaklaşım: Dinçay Büyükkurt |
10.35-10.45 | Açık Kırık Sonrası Geçici Kemik Tespit Yöntemleri: Mustafa Gökhan Bilgili |
10.45-10.55 | Açık Kırıklarda Yumuşak Doku Kayıplarında Yaklaşım: Özay Özkaya |
10.55-11.05 | Açık Kırıklarda Kalıcı Kemik Tespit Yöntemleri: Uğur Gönç |
11.05-11.15 | Tartışma |
11.15-11.40 | ÇAY-KAHVE ARASI |
OTURUM 3: ÇOKLU TRAVMA | |
11.40-12.30 | Moderatör: Hakan Gürbüz |
11.40-11.50 | Çoklu Travma, İmmün Yanıt ve Patofizyoloji: Vecihi Kırdemir |
11.50-12.00 | Çoklu Travmalı Hastaya Yaklaşım ve Travma Skorlama Sistemleri: Ahmet Özgür Yıldırım |
12.00-12.10 | Çoklu Travmalı Hastada Hemodinami: Gizem Kargın |
12.10-12.20 | Hasar Kontrollü Cerrahi: Cem Çopuroğlu |
12.20-12.30 | Tartışma |
12.30-13.30 | ÖĞLE YEMEĞİ |
OTURUM 4: YÜKSEK ENERJİLİ TRAVMALAR | |
13.30-14.30 | Moderatör: Mustafa Başbozkurt |
13.30-13.40 | Ateşli Silah Yaralanmaları Genel Yaklaşım: Nevres Aydoğan |
13.40-13.50 | Savaş ve Terör Travmalı Hastaya Genel Yaklaşım: Mustafa Kürklü |
13.50-14.00 | Üst Ekstremite Yaralanmalı Hastaya Genel Yaklaşım: Mustafa Kürklü |
14.00-14.10 | Alt Ekstremite Yaralanmalı Hastaya Genel Yaklaşım: Çağatay Uluçay |
14.10-14.30 | Tartışma |
OTURUM 5: KOMPLİKASYONLAR | |
14.30-15.30 | Moderatör: Yüksel Özkan |
14.30-14.40 | Alçı Komplikasyonları : Emel Gönen |
14.40-14.50 | Akut Respitatuvar Distres Sendromu: Züleyha Bingöl |
14.50-15.00 | Venöz Tromboemboli: Tuğrul Eren |
15.00-15.10 | Crush Sendromunda Böbrek Yetmezliği: Mehmet Rıza Altıparmak |
15.10-15.20 | Vasküler ve Nörolojik Yaralanmalar: Aydın Yücetürk |
15.20-15.30 | Tartışma |
15.30-16.00 | ÇAY-KAHVE ARASI |
OTURUM 6: ACİL ORTOPEDİK ENFEKSİYONLAR | |
16.00-17.30 | Moderatör: Mehmet Akif Güleç |
16.00-16.15 | Septik Artrit ve Patogenez: Gökçer Uzer |
16.15-16.30 | Septik Artrit Tedavi Yaklaşımları: Deniz Gülabi |
16.30-16.45 | Akut Hematojen Osteomyelit Etiyoloji ve Patogenez: Ali Şeker |
16.45-17.00 | Akut Hematojen Osteomyelit Tedavi Yaklaşımları: İstemi Alp Yücel |
17.00-17.15 | Akut Nekrotizan Fasiit: Cemalettin Ertekin |
17.15-17.30 | Tartışma |
10 ARALIK 2016 CUMARTESİ | |
08.00-08.30 | Kahvaltı İkramı |
OTURUM 7: ÇIKIKLAR | |
8.30-9.40 | Moderatör: Reha Tandoğan |
8.30-8.40 | Omuz Çıkıkları: Mehmet Kerem Canbora |
8.40-8.50 | Dirsek Çıkıkları: Serkan Aykut |
8.50-9.00 | Kalça Çıkıkları: Mehmet Arazi |
9.00-9.10 | Diz Çıkıkları: Reha Tandoğan |
9.10-9.20 | El Bileği ve El Çıkıkları: Egemen Altan |
9.20-9.30 | Ayak ve Ayak Bileği Çıkıkları: Önder Kılıçoğlu |
9.30-9.45 | Tartışma |
OTURUM 8: TRAVMATİK AMPUTASYONLAR VE EZİLMİŞ EKSTREMİTE | |
9.45-10.45 | Moderatör: C. Yıldırım Türk |
9.45-10.00 | Ezilmiş Ekstremitede İlk Değerlendirme ve Genel Tedavi Prensipleri: Berkan Mersa |
10.00-10.15 | Amputasyon mu? Ekstremite Kurtarma mı?: Fatih Parmaksızoğlu |
10.15-10.30 | Amputasyon Cerrahi Teknikler: Cem Zeki Esenyel |
10.30-10.45 | Tartışma |
10.45-11.15 | ÇAY-KAHVE ARASI |
OTURUM 9: ACİLDE HUKUKİ SORUNLAR | |
11.15-12.15 | Moderatör: Ünal Kuzgun |
11.15-11.25 | Ortopedi ve Travmatolojide Acil Hastaya Yaklaşım: Mücahit Görgeç |
11.25-11.35 | Ortopedi ve Travmatolojide Ceza Hukuku Sorumluluğu: Nezih Varol |
11.35-11.45 | Ortopedi ve Travmatolojide Acilde Hatalı Uygulamalar: İbrahim Tuncay |
11.45-12.00 | Ortopedi ve Travmatolojide Acilde Sorumluluklar: Ercan Çetinus |
12.00-12.15 | Tartışma |
12.15-13.00 | ÖĞLE YEMEĞİ |
OTURUM 10: OMURGA ACİLLERİ | |
13.00-14.00 | Moderatör: M.Akif Kaygusuz |
13.00-13.15 | Omurga Travmalı Hastaya Acil Yaklaşım: M.Bülent Balioğlu |
13.15-13.30 | Servikal Kırıklar ve Çıkıklara Genel Yaklaşım: Mehmet Tezer |
13.30-13.45 | Torakolomber Kırıklar ve Kırıklı Çıkıklarda Yaklaşım: Çağatay Öztürk |
13.45-14.00 | Tartışma |
OTURUM 11: PEDİATRİK ORTOPEDİ ACİLLERİ | |
14.00-15.30 | Moderatör: M.Fırat Yağmurlu |
14.00-14.15 | Üst Ekstremite Epifizyolizlerinde Genel Yaklaşım: Hasan Basri Sezer |
14.15-14.30 | Alt Ekstremite Epifizyolizlerinde Genel Yaklaşım: Kubilay Beng |
14.30-14.45 | Humerus Suprakondiller Kırıkları Genel Yaklaşım: Bartu Sarısözen |
14.45-15.00 | Çocuklarda Açık Kırıklara Yaklaşım: Avni İlhan Bayhan |
15.00-15.15 | Çocuk İstismarı: Cemalettin Aksoy |
15.15.15.30 | Tartışma |
15.30-15.45 | ÇAY-KAHVE ARASI |
OTURUM 12: KOMPARTMAN SENDROMU | |
15.45-17.00 | Moderatör: Özgür Karakoyun |
15.45-16.00 | Etiyoloji ve Tanı Metodları: Oktay Adanır |
16.00-16.15 | Akut Kompartman Sendromu Tedavi Yaklaşımları – İ.Avşin Öztürk |
16.15-16.30 | Geç Gelen Olgularda Tedavi: Ömer Erçetin |
16.30-16.45 | Pediatrik Olgularda Kompartman Sendromu Yaklaşımları: Güney Yılmaz |
16.45-17.00 | Tartışma |
17.00-17.15 | KAPANIŞ |