Namık Çevik Ödülü, yeni sahiplerini buldu…


Ülkemiz Acil Tıp tarihinde kendisine önemli yer edinen Prof. Dr. Namık Çevik onuruna verilen ödüller, Prof. Dr. Arzu Denizbaşı ve Doç. Dr. Rıdvan Atilla’ya verildi.

Neden, Namık Çevik Ödülü?

bülent erbil

Yazar: Bülent Erbil

Türkiye’de Acil Tıp Uzmanlığının kuruluşu 1993 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü olarak görevini yaparken aldığı kararla tüm Türkiye’de Acil Tıbbın kapılarını açmış Prof. Dr. Namık Çevik sayesinde gerçekleşmiştir. Prof. Dr. Namık Çevik’in Acil Tıp ailesinde unutulmaz bilim insanları arasında anılması, hekim kimliği ve ileri görüşlülüğü ile genç kuşaklara örnek olmasını sağlamak amacıyla Türkiye Acil Tıp Derneği; bir ödül ile bu değerli akademisyenin ismini ölümsüzleştirmeyi amaçlamıştır.

Namık Çevik ödülü

Hatırlanacağı üzere, TATD Prof. Dr. Namık Çevik Ödül törenlerinin ilki, 2017 yılında Türkiye’de yapılan 9.Asya Acil Tıp Kongresi sırasında Asya Acil Tıp Dernek Başkanlarının da katılımıyla gerçekleştirilmişti.

O tarihlerde, Acil Tıp uzmanlığının ülkemizde kurumsallaşması, Acil Tıp uzmanlığının çeşitli platformlarda temsiliyeti, Acil Tıpta uzmanlık eğitimine verilen emek ve Acil Tıp uzmanlığının özlük hakları için gösterilen çaba göz önüne alınarak TATD yönetim kurulunda yapılan oylama ile TATD Prof. Dr. Namık Çevik Ödülü’nü 2017 yılında Prof. Dr. Yıldıray Çete ve Prof. Dr. Cem Oktay’a verilmiş idi.

Kasım 2019’da Antalya’da yapılan Türkiye Acil Tıp Kongresi, önemli bir ödül törenine de ev sahipliği yaptı.  Ülkemiz Acil Tıp tarihinde kendisine önemli yer edinen Prof. Dr. Namık Çevik onuruna verilen ödüller, Prof. Dr. Arzu Denizbaşı ve Doç. Dr. Rıdvan Atilla’ya verildi.

Doç.Dr. Rıdvan ATİLLA

1969’da İzmir’de doğdu. İlkokulu şirin bir Anadolu kenti olan Salihli’de okudu. Orta ve lise eğitiminde Bornova Anadolu Lisesi için tekrar İzmir’e döndü. Üniversite eğitiminde Hacettepe Tıp için Ankara’yı tercih etti. Altı yıl sonra pişman oldu. Mecburi hizmet borcunu Anadolu da Afyon’un kıraç köylerinde ödeyip çok sevdiği İzmir’e uzmanlık eğitimi için tekrar döndü. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim dalına genç bir asistan doktor olarak girdi, uzman oldu, yardımcı doçent oldu ve en nihayetinde doçent oldu. 25 yıldır hala orada çalışmaya ısrar ediyor; kimine göre sadece gevreği sevdiğinden, kimine göre orada iken hem acil tıp uzmanlık programının Türkiye’deki ilk kuruluş yıllarına hem de Türkiye Acil Tıp Derneği’nin kuruluşuna İzmir de şahit oluşundan.

TATD de 1995’te ilk yönetim kurulu üyeliği ile başlayıp 5 dönem YK üyeliği, bir dönem Genel Sekreterlik ve bir dönem YK başkanlığı yaparak kurulduğundan beri kesintisiz 24 yıldır dernek için çalışmaktadır. Derneği, hastane öncesi alandan ileri kritik bakıma kadar tüm acil tıp hizmet alanlarında var etmek için çalıştı. Acil tıp uzmanları için görev ve sorumluluk sahasının sadece acil servis içi değil acil vakanın olduğu her yer olarak benimsedi. Bu hedefi için uçaklardaki uçuş görevlilerinden gemilerdeki kaptan ve mürettabata, saha ve salonlardaki sporculardan ralli ve otomobil yarışçılarına kadar farklı bir çok alandaki profesyoneller ile acil tıp uzmanlarını yan yana getirmeye çalıştı. Derneğin ilk bültenini çıkardı, ilk hastane afet planlarını ülke gündemine soktu. Gün geldi depremde enkaz altına girdi yaralı çıkardı. Gün geldi Universiade oyunlarında, Formula 1 Türkiye Grand Prix’sinde, Dünya ve Avrupa Ralli Şampiyonasında acil sağlık hizmetini meslektaşları ile birlikte üstlendi ve başarı ile tamamladı.

Rıdvan Atilla TATD Namık Çevik ödülü
Doç. Dr. Rıdvan Atilla (solda) ve Doç. Dr. Bülent Erbil (sağda)

TATD’nin uluslararası alanda var olması için TATEP projesi ile başlayan uluslararası ilişkilerin gelişmesi için Kuzey Amerika’da ACEP, Avrupa’da EuSEM ve Asya’da ASEM ile ilişkilerin kurulması ve gelişmesine katkıda bulundu. Bir dönem ACEP yönetim kurulunda Onursal Üyelik ve bir dönem Asya ASEM de yönetim kurulu üyeliği yaptı. Halen Avrupa Acil Tıp Board’u Yeterlilik sınavlarında hakem olarak görev almaktadır. AHA ACLS ve BLS, TATD ilkyardım eğitimcisi, FEMAT sertifikalarına sahiptir. EACEM in ilk kongre başkanıdır. Hepimizin baş ucu kitabı Tintinalli’s Emergency Medicine kitabının 7. baskısında Dr. Cem Oktay ile birlikte ilk orijinal bölüm yazarı olan Türk acil tıp uzmanı oldular. 8. baskının Türkçe çeviri editörlerinden birisi oldu. Tüm bu zamanlarda fırsat bulunca evlendi ve bir oğlu oldu. Okumayı, yazmayı, dinlemeyi, öğrenmeyi, anlatmayı, güzelliği, sadeliği, düzeni, oynamayı, seyretmeyi, gezmeyi, yürümeyi gülmeyi güldürmeyi hala seviyor.


Prof Dr. Namık Çevik, Mayıs 2018’ de elim bir trafik kazası nedeniyle hayatını kaybetmiş olup, onun anısını yaşatmak üzere, TATD yönetim kurulu tarafından; bu ödülün iki yılda bir TATD ulusal kongrelerinde verilmesi kararlaştırılmıştı.

Paylaş Paylaş