Doğa Tıbbı Çalışma Grubu https://tatd.org.tr/dogatibbi TATD Fri, 17 Jun 2022 20:47:46 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.4.3 TATDOĞA 2022 Van Yaz Eğitimi Tamamlandı https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/tatdoga-2022-van-yaz-egitimi-tamamlandi/ https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/tatdoga-2022-van-yaz-egitimi-tamamlandi/#respond Fri, 17 Jun 2022 13:11:06 +0000 https://tatd.org.tr/dogatibbi/?p=491

Doğa Tıbbı Çalışma Grubu’nun 2. yaz eğitimi 10-12 Haziran 2022 tarihinde Van’da gerçekleştirildi.

Doğada olabilecek kaza ve yaralanmalara kısıtlı ekipman ve materyalle dahi, hızlı, etkin, bilimsel, pratik ve doğaçlama tıbbi müdahaleler yapabilmeyi katılımcılarına kazandıran TATDOĞA; “Doğa Tıbbı/Wildernes medicine” alanında Türkiye Acil Tıp Derneği’nin alt çalışma gruplarından biri olarak ülkemizde ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor

4-5 Haziran 2022 tarihlerinde online yapılan teorik eğitiminin ardından saha ve pratik uygulamalar için katılımcılar 10 Haziran’da Van’da Şahmaran Merit Hotel’de buluştu. Aynı tarihlerde Van’da gerçekleşen protokol programları sebebiyle spontane güncellemeler yapılmak zorunda olunsa da, Van eğitimi koordinatörümüz Uzm. Dr. Mehmet TATLI hocamız sayesinde katılımcı ve eğitmenlerimizle başından sonuna dek, çok keyifli ve verimli bir şekilde eğitimimizi tamamladık.

 1. Gün

Edremit sahilinde olan otele çok yakın olan Su sporları merkezinde başladı eğitimimiz. Kano kürek eğitimleri verildi, su sporları ve suda arama kurtarma teknikleri üzerine konuşuldu. Gruplar halinde kanolara binildi ve Van gölünde yüzüldü.

Öğle yemeğimizi Belediye Başkanı ve İlçe Spor Müdürü’müzün katılımıyla seyir tepesinde yedik.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan hocamızın değerli katkılarıyla; yaban hayatında yaralı ya da hasta olarak bulunan ve merkeze getirilen hayvanların rehabilitasyonu konusunda bilgi alındı. Annesinden ayrı düşmüş ve merkezde bakımı yapılan yavru ayıyla yakından tanışıldı. Doğada ayı saldırıları üzerinde alınabilecek önlemler konusunda konuşuldu. Rehabilitasyonu yapılmış bir Arı şahini, çalışma grubumuzun kurucusu ve eğitmeni Dr. Ferudun Çelikmen tarafından doğaya geri salındı.  

Van kedileri ile ilgili genetik araştırmaların, kedilerin bakım ve çoğaltımlarının yapıldığı üniversite bünyesindeki Kedi Evi ziyaret edildi. Yasak olması sebebiyle kedilere dokunamasak da, merkezin gelişimine ufak bir katkı açısından grubumuz adına bağışta bulunduk.

 

Van Kalesi yakınında yer alan, oldukça büyük ve etkileyici bir yer olan Van Müzesi’ni rehber eşliğinde gezdik.

Merkez et lokantasında akşam yemeğimizi yiyerek yorucu ve bir o kadar doyurucu ilk günümüzü geç vakitlerde tamamladık.

2. Gün

Uzun bir otobüs yolculuğu ile 2400 m yükseklikteki krater göllerini barındıran uyuyan bir yanardağ olan Tatvan sınırlarındaki Nemrut Dağı’nın muhteşem manzarasına ulaştık.  Volkanik bir dağ olduğunu hatırlatacak buhar bacalarından sıcak hava çıkışlarını deneyimledik.

Büyük ve suyu soğuk olarak bilinenin krater göllerinden birinin kenarında kumanyalarımızı yedik. 

Kolay taşınabilir ve hafif malzemeler ile İmprovize (doğaçlama) tıp uygulamaları Ferudun Çelikmen hocamız tarafından anlatıldı. 

Penetran ve travmatik yaralanmalarda, sahada REBOA alternatifi olarak kullanılabilecek “kask” ile büyük damar basısı teknikleri gösterildi.

 

Mustafa Çiçek hocamız tarafından yılan ısırıkları, Anadolu’nun zehirli yılanları ve yapılacak müdahaleler ile ilgili bilgi verildi.

Kolaylıkla taşınabilecek  streç film ile ekstremite yaralanmalarında atel uygulama teknikleri gösterildi.

Göl kıyısında çadır kurularak kamp malzemeleri hakkında bilgiler verildi, krater gölünde yüzüldü.

Nemrut krater gölü programımıza HAK Arama Kurtarma ekibi eşlik ettiler.

Ahlat ilçesindeki 1000 yıllık tarihi olan 8000’den fazla anıt taşı bulunan Selçuklu Mezarlığı ziyaret edildi.

Akşam yemeği ile ikinci gün programını tamamladık.

 

3. Gün

Eğitimimizin üçüncü ve son gününe limanda kahvaltı ile başladık. Feribotla ulaştığımız Akdamar Adası ve Kilise’sini ziyaret ettik. Sonrasında tekrar feribotla Van Gölü kıyısındaki, kara ulaşımı olmayan el değmemiş koylardan biri olan İnköy’deki eğitim noktamıza ulaştık. Doğada hazırlanıp yenilen yemeklerin ardından Van Gölü’nün eşsiz sularında AKEM eğitmenlerinin rehberliğinde dalış sertifikası olan üyelerimiz tüplü dalış gerçekleştirdiler. Dalış sırasında Van Gölü’nün nadir görülen endemik balıklarını görme fırsatını yakaladılar.

Acil Servislerde kendimizi savunmak zorunda kaldığımızda; son çare olarak başvuracağımız bir yakın temas savunma sporu olan Krav Maga ile ilgili Kürşat hocamız tarafından uygulamalı eğitim verildi.

Hava şartlarının aniden değişmesi sonrası başlayan şiddetli yağmur ve AFAD tarafından bildirilen fırtına uyarısı günümüzü hareketlendirse de, havanın açmasıyla birlikte eğitimize devam edebildik.

İple yaralı taşıma, stabilizasyon teknikleri ve doğada kullanılabilir malzemeler Kubilay Vural hocamız tarafından anlatıldı. Düğüm ve ip bağlama teknikleri Mustafa Çiçek hocamız tarafından anlatılarak eğitimdeki son modül de tamamlanmış oldu.

Online eğitimden pratiğe, akademik bilgiden doğaçlamaya, teknolojiden kültür mirasına, planlamadan adaptasyona, kedilerden ayı ve yılanlara, su altından el değmemiş koylara uzanan muhteşem bir eğitimi daha tamamlamış olmanın mutlu yorgunluğunu yaşıyoruz.

Eğitim kampımız yerel ve ulusal basında geniş yer buldu.

 

https://www.haberturk.com/video/haber/izle/egitim-dalisinda-van-golu-kucuk-mercan-baligini-goruntulediler/768187

https://www.sondakika.com/haber/haber-egitim-dalisinda-van-golu-kucuk-mercan-baligini-15019840/

 

]]>
https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/tatdoga-2022-van-yaz-egitimi-tamamlandi/feed/ 0
TATDOĞA ve Türkiye Dağcılık Federasyonu; Yüksek irtifa Hastalıkları webinarı gerçekleştirdi https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/tatdoga-ve-turkiye-dagcilik-federasyonu-yuksek-irtifa-hastaliklari-webinari-gerceklestirdi/ https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/tatdoga-ve-turkiye-dagcilik-federasyonu-yuksek-irtifa-hastaliklari-webinari-gerceklestirdi/#respond Thu, 26 May 2022 11:30:02 +0000 https://tatd.org.tr/dogatibbi/?p=474

20 Şubat 2022 tarihinde Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) ev sahipliğinde gerçekleşen Yüksek İrtifa Hastalıkları konulu webinara, TATDOĞA eğitmenlerinden Dr. Öğr. Gör. M. Ferudun Çelikmen, Dr. Faruk Danış, Dr. Mustafa Çiçek ve Dr. İlker Gök sunumlarıyla katıldı.

Online ve canlı olarak yayınlanan, TDF Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte; Yüksek irtifa fizyolojisi, Yüksek irtifa tıbbı, Yüksek irtifada arama kurtarma, Kazara Hipotermi ve Çığ konuları ele alındı.

 

]]>
https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/tatdoga-ve-turkiye-dagcilik-federasyonu-yuksek-irtifa-hastaliklari-webinari-gerceklestirdi/feed/ 0
TATDOĞA ilk kez 2022 Kurs Günleri Kongresi’nde https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/tatdoga-ilk-kez-2022-kurs-gunleri-kongresinde/ https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/tatdoga-ilk-kez-2022-kurs-gunleri-kongresinde/#respond Thu, 26 May 2022 11:08:20 +0000 https://tatd.org.tr/dogatibbi/?p=466

24-27 Şubat 2022 tarihinde Royal Seginus Hotel / Antalya’da yapılan 2022 Kurs günleri kongresinde TATDOĞA katılımcılarla buluştu.

 

Her geçen gün doğaya giden insan sayısındaki artışa paralel doğada oluşan kazalar sonucu meydana gelen hastalık ve yaralanmalarda kullanılacak pratik ve doğaçlama yöntemler ele alındı.  Doğada yetersiz koşullardaki problemlerle doğaçlama başetme yöntemlerinin (İmprovizasyon) öğrenilmesi ve bunların acil servislerde uygulanabilir hale getirilmesi amaçlandı.

Dr. M. Ferudun Çelikmen koordinatörlüğünde gerçekleşen 2 ayrı kurs gününde, eğitmenlerimizden Dr. Mustafa ÇİÇEK ve Dr. Kubilay Vural yer aldı.

İmprovize E. Medicine (Doğaçlama Acil Tıp) Uygulamaları, Doğada ve Acilde hayata bağlanma teknikleri, Doğada ve Acilde Hayatta Kalma Yöntemleri (Fiziksel, Psikolojik ve Kimyasal yatıştırma teknikleri) Wilderness Medicine’nın Acile yansımaları (Senaryolar eşliğinde) konuları ele alındı.

 

]]>
https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/tatdoga-ilk-kez-2022-kurs-gunleri-kongresinde/feed/ 0
Türkiye’de ilk: Acil Tıp Kongresinde Wilderness Medicine oturumu https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/turkiyede-ilk-acil-tip-kongresinde-wilderness-medicine-oturumu/ https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/turkiyede-ilk-acil-tip-kongresinde-wilderness-medicine-oturumu/#respond Thu, 26 May 2022 10:46:53 +0000 https://tatd.org.tr/dogatibbi/?p=459

25-28 Kasım 2021 tarihlerinde 7. Avrasya-17. Türkiye Acil Tıp Kongresi’nde, Türkiye’de ilk kez Wilderness Medicine oturumu gerçekleşti.

Dr. Ferudun Çelikmen başkanlığında yürütülen oturuma; Wilderness Medicine alanında çok önemli çalışmaları olan Ken Zafren online olarak katıldı.

TATD Doğa Tıbbı çalışma Grubu (TATDOĞA) eğitmenlerinden Dr. Gülçim Kocairi ve Dr. Mustafa Çiçek oturumda ingilizce olarak sunumlarını gerçekleştirdiler.

Dağ Arama Kurtarma, İmprovize medicine, Anadolu’nun Zehirli Yılanları ve Covid-19 sonrası WM’da değişimler konuları oturumda yer aldı.

TATDOĞA çalışma grubu kongre boyunca kurduğu stantta yapılmış ve yapılacak çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

]]>
https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/turkiyede-ilk-acil-tip-kongresinde-wilderness-medicine-oturumu/feed/ 0
TATDOĞA 2022 Erciyes-Kapadokya Kış Eğitimini Tamamladık https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/2022-tatdoga-kis-egitimi/ https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/2022-tatdoga-kis-egitimi/#respond Sun, 13 Mar 2022 22:20:06 +0000 https://tatd.org.tr/dogatibbi/?p=398

Hazırlıkları aylar öncesinden başlayan Erciyes – Kapadokya Kış Eğitimini  şimdiye kadar yapılan en kalabalık etkinliğimiz olarak tamamlandı.

Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İsmail Altıntop hocamızın, baştan sona muazzam bir eğitim koordinatörlüğü ve ev sahipliğinin tadını çıkardık. 19-20 Şubat 2022 tarihlerinde online teorik eğitimlerimiz sonrası, 4-6 Mart 2022 tarihlerinde Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen katılımcılarımızla yüz yüze uygulama ve pratik eğitimlerimizi yaptık.

1.Gün

4 Mart 2022 tarihinde Kayseri Holiday Inn Hotel’de, katılımcılarımızın polar montlarını almaları ve kısa bir tanışmanın ardından Erciyes Kayak Merkezi’ne haftalar öncesinden planlandığı saat ve dakikada hareketle başladı eğitim. Ekibin hem çok kalabalık olması, hem de eğitimin ve sosyal programın farklı noktalarda kurgulanmış olması, planlanan zamanlamaya uyulmasını çok önemli hale getiriyordu.
Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olan Erciyes Kayak Merkezi’nin 2200-3346 metre irtifalar arasında kayak-snowboard yapılabilen toplamda 112 km’yi bulan pistleri mevcut. Kayseri Belediyesi kuruluşu olan Erciyes A.Ş.’nin güvenlik ve teknik personeli eşliğinde ilk eğitim alanımıza ulaştık.

Kış-kar yürüyüşü, kazma ve krampon kullanımı, düşme-sürüklenme durumunda yapılabilecekler, hasta taşıma ve kayakları kullanarak improvize sedye yapma yöntemleri konusunda Ferudun Çelikmen ve Kubilay Vural hocalarımız tarafından eğitimler verildi.
      
Saha uygulamamızın ardından Kayseri mutfağı ve yemekleriyle ilk temasımız gerçekleşti. Ve eğitim boyunca da devamı gelecekti. Nefislerimiz bu organizasyona hazırlıksız yakalanmıştı. İsmail hocamız, yerel yönetici ve esnafın misafirperverliği; yemek zamanlarını eğitimin en çok hatırlanacak anları haline getirdi.
İlk gün programının son ayağı için Kayseri Bilim Merkezi’ne ulaştık. Hava kapalı olduğu için teleskop gözlemi yapılamayacağından; uzay tıbbı, gece doğada yön bulma gibi konuları konuşabilmek için 360 derece kubbe şeklinde bir ekranı olan Planetaryum adı verilen Gök Evi’de bizi karşıladılar. Bilim merkezinin astrofizikçisi tarafından Güneş sistemi, evren, takım yıldızlar, Güneş sistemimizin geleceği gibi konularda bilgiler verildi. Astronomi haricinde, paleontoloji, fizik, elektronik vb konularda özellikle öğrencilere yönelik son derece kapsamlı ve  büyük bir bilim merkezi görmek bizleri çok mutlu etti. Akşam saatleri olmasına rağmen, bizleri karşılayan ve  güler yüzle ağırlayan Kayseri Bilim merkezi yöneticisi ve çalışanlarına tekrar teşekkürlerimizi iletiyoruz.
   

2.Gün

İkinci gün eğitimlerimiz Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü ve basın mensuplarının karşılamasıyla yine Erciyes Kayak Merkezi’nde başladı.
Kar barınak yöntemleri, kutup tıbbı, yüksek irtifa hastalıkları konuşuldu. Ferudun ve Kubilay hocalarımızın tatlı rekabeti, tüm ekip üyelerinin katılımıyla iki tane iglo yaptık.
İglolar için kullanılacak kar tuğlalarının hazırlanmasında büyük emekleri olan Güvenlik ve Arama Kurtarma personeline tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz.
   
     
Çığ testleri, çığda arama kurtarma konularını Kubilay Vural hocamız uygulamalı olarak anlattı. Yakın zamanda Erciyes’te meydana gelen 1 kişinin öldüğü 3 kişinin yaralandığı çığ sonrası arama kurtarma ekiplerinin tecrübelerini ilk ağızdan dinledik.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi misafiri olarak kayak merkezinde yediğimiz akşam yemeği sonrası, kayak tecrübesi olan katılımcılarımızla meşaleler eşliğinde gece kayağı programına katıldık.

3.Gün

Üçüncü ve son günümüz Ürgüp’te Kapadokya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde başladı. Adeta bir müze niteliğinde, tarihi doku ve mimarisinin korunduğu yerleşkeler görmek çok etkileyiciydi.
Gomeda Vadisi ve Kızılçukur Vadisi yürüyüşleri sırasında; Ferudun Çelikmen, İsmail Altıntop, Mustafa Çiçek ve Kubilay Vural eğitmenlerimiz tarafından doğada hayatta kalma, improvize yöntemler, soğuk yaralanmaları gibi konularda uygulamalar yapıldı. Tüm yürüyüş ve eğitim boyunca yerel ve ulusal basın yoğun ilgi gösterdi.
      
   
Öğle yemeğimizi Ürgüp Belediyesi ev sahipliğinde, akşam yemeğimizi de Ürgüp Kaymakamı eşliğinde yiyerek; teorik, pratik, survival, wilderness, astronomi ve gastronomi ile dolu dolu geçen eğitimimizi büyük bir keyifle tamamladık.
Eğitimimiz internet ve yazılı basında yer aldı.
     
       
Destek olan kurumlarımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz.

]]>
https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/2022-tatdoga-kis-egitimi/feed/ 0
TATDOĞA Erciyes / Kapadokya Kış Eğitimi Duyurusu https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/tatdoga-erciyes-kapadokya-kis-egitimi/ https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/tatdoga-erciyes-kapadokya-kis-egitimi/#respond Wed, 26 Jan 2022 19:52:42 +0000 https://tatd.org.tr/dogatibbi/?p=378

Kıymetli Doğa Severler,

Sizleri Türkiye Acil Tıp Derneği Doğa tıbbı (TATDOĞA) çalışma grubu adına saygı ve sevgi ile selamlıyoruz. Covid-19 pandemisi nedeniyle 2021 yılında gerçekleştiremediğimiz kış eğitimimizi bu yıl gerçekleştirecek olmanın haberini vermekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

Bildiğiniz üzere Doğa Tıbbı (Wilderness Medicine);doğadaki enerji dolu etkinliklerin olası yaralanma ve hastalıklarına kısıtlı imkanlarla en hızlı, etkin ve gerektiğinde doğaçlama tıbbi yardımda bulunabilmeyi amaçlar. Yurtdışında bir yan dal olarak kabul gören Doğa Tıbbını ülkemize tanıtmak, bu konuda farkındalığı arttırmak, ilgilenen TATD üyeleri ile bu alanda faaliyetler yürütmek amaçlarıyla 2020 yılında TATD Doğa Tıbbı Çalışma Grubu kurulmuştur.

Verimli ve güncel bilgileri paylaşmaktan aldığımız motivasyonla, yükselen umudumuzla ve ilk günkü hevesimizle, yine alanında uzman, güçlü ve deneyimli eğitimci kadromuzla ve tabi ki sizlerin desteği ve hevesiyle biz TATDOĞA ekibi Erciyes’in zorlu şartları, Kapadokya’nın enfes manzarası altında bu eğitimi birlikte gerçekleştirmek için sabırsızlanıyoruz.

Doğa Tıbbı Ekibi

KAYIT YAPTIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Kurs Planı:

 1. Kursun teorik ve pratik eğitimlerden oluşması planlanmıştır.
 2. Tahmini kursiyer sayısı 25 kişidir.
 3. Kursun teorik eğitimi 19-20 Şubat 2022’de online olarak kursiyerlere anlatılacak ve kayıt altına alınacaktır.
 4. Kursun pratik eğitimleri 4-6 Mart 2022’de Erciyes ve Kapadokya doğasında yapılacaktır.
 5. Kurs kapsamında 4-5 Mart gecesi Holiday Inn Kayseri – Düvenönü ‘de çift veya tek kişilik odalarda konaklama sağlanacaktır. Dileyen eğitici veya kursiyerler eşli konaklayabilirler.
 6. Kurs kapsamında 4 Mart akşam yemeği; 5 ve 6 Mart günlerinde sabah kahvaltısı, öğlen kumanya, akşam yemeği şeklinde planlama yapılmıştır.
 7. TATDOĞA Erciyes/Kapadokya kış eğitiminin Paket ücreti, kurs kayıt ücreti, dokümanlar, 2 gece konaklama, 2 sabah kahvaltısı, 3 akşam yemeği ve arazideki uygulamalar esnasında 2 öğlen kumanyası dahil kişi başı 1750 TL’dir.
 8. Çift kişilik odada tek konaklamak isteyen kursiyerlerin ödemesi gereken ücret 2000 TL’dir.
 9. Erciyes/Kapadokya’yı ziyaret edecek ancak kursa katılmayacak beraberinizdeki misafirleriniz için tüm kurs boyunca oda+kahvaltı+akşam yemeği toplam 500 TL’dir.
 10. Eşi ile konaklamak isteyen kursiyerlerimizin ödemesi gereken ücret 1750TL + 500 TL (Eş konaklaması) 2250 TL’dir.
 11. Konaklamasız katılmak isteyen kursiyerlerimizin ücretlendirmesi; Öğrenci: 500 TL, Asistan 600 TL, Uzman 750 TL şeklinde olacaktır.
 12. Kursiyerlerin Kayseri’ye ulaşım masrafları kendileri tarafından karşılanacaktır.
 13. Kayıt sonrası beraber kalmak istediğiniz kursiyer var ise çalışma grubu sekreterine (Mustafa ÇİÇEK – mustafa.cicek@tatd.org.tr) bildirilmesi rica olunur.
 14. Gece Kayağı sırasında kayak yapmayı bilen kursiyerlerimizin ekipmanları ile gelmesi önerilir. Ekipmanı olamayıp kiralamak isteyenlere gerekli yardım sağlanacaktır.
 15. Kursiyerler ve eğitmenler arasında çoğunluk sağlanırsa iklim ve hava şartları uygunluğuna göre ekstra ücretlendirilecek olan Sıcak Hava balonu etkinliği yapılacaktır.
1. Gün Teorik Eğitim (19.02.2022- Cumartesi)
SAAT KONU SUNUMU YAPAN
09.00-09.15 Kurs Açılışı, Tanışma, Beklentilerin dinlenmesi, Dr. M. Ferudun Çelikmen

 

09:15-10:00 Çığ farkındalığı, önlemler ve kurtarma Dr. Faruk Danış
10.00-10.45 Doğada hayatta kalma becerisi Dr. Gülçim Saraçoğlu
11.00-11.45 Arama-Kurtarmanın ilkeleri Dr. M. Ferudun Çelikmen

 

12.00-12.45 Kazara hipotermi Dr. Mustafa Çiçek
13:45-14:30 Doğada yara bakımı Dr. Mehmet Tatlı
2. Gün Teorik Eğitim (20.02.2022- Pazar)
SAAT KONU SUNUMU YAPAN
09.00-09.45 Ortopedik Aciller ve Doğada Yaralı Taşıması Dr. Kubilay Vural
10.00-10.45 Intro the Space Medicine Dr. Mustafa Çiçek

Dr. M. Ferudun Çelikmen

10.45-11.30 Yüksek İrtifa Tıbbı Dr. İlker GÖK
11:30-12:15 Yıldırım Düşmesi Dr. İsmail Altıntop
13:00-13:45 Doğada ağrı tedavisinin ilkeleri Dr. Mehmet Tatlı
1. Gün Pratikler (4.03.2022- Cuma)
SAAT KONU SUNUMU YAPAN
13.00-15.00 Kış Sporlarında Buz Kazması, Baton, Kar küreği, Krampon vb. araçların kullanımı. Dr. Mustafa Çiçek

Dr. M. Ferudun Çelikmen

15.00-17.30 Kış Mevsiminde improvize medicine Dr. M. Ferudun Çelikmen
17.30-19.00 Yemek Molası
19:00-21:00 Space Medicine uygulaması (Teleskop) Dr. Kubilay Vural

Dr. M. Ferudun Çelikmen

21.00 Otele dönüş
2. Gün Pratikler (5.03.2022- Cumartesi)
SAAT KONU SUNUMU YAPAN
07.00-08.00 Otelde Kahvaltı
08:.00-08.30 Erciyes Dağına Hareket
08.30-11.30 Kar Barınağı Yapma Eğitimi Dr. Mehmet Tatlı

Dr. M. Ferudun Çelikmen

11:30-12:30 Intro the Polar Medicine Dr. İlker Gök

Dr. M. Ferudun Çelikmen

12:30-13:30 Yemek Molası
13:30 – 14:30 Çığ Farkındalığı eğitimi Dr. Faruk Danış
14:30-16:00 Yaralı taşıma teknikleri Dr. Kubilay Vural

Dr. Gülçim Saraçoğlu

16:00-17:30 Hipotermik Hasta Yönetimi Dr. Mustafa Çiçek
17.30-18.00 Akşam Yemeği
18.00-20.30 Gece Kayağı ve Ski Patrol, Gece iletişim ve yol bulma yöntemleri,

Gece acil durum haberleşmesi

20:30-21.00 Otele Dönüş
3. Gün Pratikler (6.03.2022- Pazar)
SAAT KONU SUNUMU YAPAN
06.00-08.00 SICAK HAVA BALONU ETKİNLİĞİ
08.00-09.00 Kapadokya Üniversitesi Mustafa Paşa Yerleşkesine Ulaşım (Oktay Sinanoğlu Konferans Salonu)
09.00-10.00 KAHVALTI
10.30-11.00 Olağanüstü koşullarda Hayatta Kalma Yöntemleri
11.00-11.30 Kahve Molası
11.30-12.00 Zor koşullarda hasta taşıma ve stabilizasyon yöntemleri
12.00-13.30 Doğa yürüyüşü (Gomeda Vadisi)
13.30-14.30 Yemek Molası
14:30-17.30 Doğada Ders Pratikleri (Kızılçukur)

İmprovize medicine örnekleri.

17.30-18.30 Kapadokya Gezisi
18.30-19.30 Akşam Yemeği, Sertifika ve Plaket Töreni
19.30-20.30 Kayseri’ye Dönüş ve Havalimanı Transferi

 

KAYIT YAPTIRMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Getirilmesi gerekenler

Kış kampçılığına uygun içlik takımı, su geçirmez pantolon, su geçirmez mont, su geçirmez eldiven ve bot, tozluk, rüzgâr geçirmez bere ve güneş gözlüğü pratiklerde soğuktan etkilenmemeniz için gereklidir.

Kurs konuları ve Programı

 • Çığ farkındalığı, Önlemler
 • Doğada Hayatta Kalma Becerisi
 • Arama-Kurtarmanın İlkeleri
 • Kazara Hipotermi
 • Ortopedik Aciller
 • Dağda Yaralı Taşınması
 • Yüksek İrtifa Tıbbı
 • Yıldırım Düşmesi
 • Doğada Ağrı Tedavisinin İlkeleri
 • Vahşi Doğada Yara Bakımı
 • Dağda Uygulamalı Eğitimler

]]>
https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/tatdoga-erciyes-kapadokya-kis-egitimi/feed/ 0
2022 TATD Kurs Günleri Kongresi https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/2022-tatd-kurs-gunleri-kongresi/ https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/2022-tatd-kurs-gunleri-kongresi/#respond Thu, 20 Jan 2022 12:32:01 +0000 https://tatd.org.tr/dogatibbi/?p=359

 


24-27 Şubat 2022, Royal Seginus Hotel, Lara / Antalya

Kurs Adı: Doğa Tıbbı Kursu

Koordinatör: Dr. M. Ferudun Çelikmen

Eğitmenler: Dr. M. Ferudun Çelikmen, Dr. Mustafa ÇİÇEK, Dr. Kubilay Vural

Kurs Katılımcı Sayısı: 15(en fazla)

 

Kurs Programı

Tarih Saat Konu Eğitmenler
24.02.2022 14:00-14:30 İmprovize E. Medicine (Doğaçlama Acil Tıp) Uygulamaları Dr. M. Ferudun Çelikmen
24.02.2022 14:45-15:15 İmprovize E. Medicine (Doğaçlama Acil Tıp) Uygulamaları Dr. M. Ferudun Çelikmen
24.02.2022 15:30-16:00 Doğada ve Acilde hayata bağlanma teknikleri Dr. Mustafa ÇİÇEK
24.02.2022 16:15-16:45 Doğada ve Acilde hayata bağlanma teknikleri Dr. Mustafa ÇİÇEK
24.02.2022 17:00-17:30 Doğada ve Acilde Hayatta Kalma Yöntemleri (Fiziksel, Psikolojik ve Kimyasal yatıştırma teknikleri) Wilderness Medicine’nın Acile yansımaları (Senaryolar eşliğinde) Dr. Kubilay Vural
26.02.2022 09:00-09:30 İmprovize E. Medicine (Doğaçlama Acil Tıp) Uygulamaları Dr. M. Ferudun Çelikmen
26.02.2022 09:45-10:15 İmprovize E. Medicine (Doğaçlama Acil Tıp) Uygulamaları Dr. M. Ferudun Çelikmen
26.02.2022 10:30-11:00 Doğada ve Acilde hayata bağlanma teknikleri Dr. Mustafa ÇİÇEK
26.02.2022 11:15-11:45 Doğada ve Acilde hayata bağlanma teknikleri Dr. Mustafa ÇİÇEK
26.02.2022 12:00-12.30 Doğada ve Acilde Hayatta Kalma Yöntemleri (Fiziksel, Psikolojik ve kimyasal yatıştırma teknikleri) Wilderness Medicine’nın Acile yansımaları (Senaryolar Eşliğinde) Dr. Kubilay Vural

Kursun Amacı ve Yöntemi

Kursun temel amacı her geçen gün doğaya giden insan sayısındaki artışa paralel doğada oluşan kazalar sonucu meydana gelen hastalık ve yaralanmalarda pratik ve doğaçlama yöntemleri aktarmaktır. Doğada yetersiz koşullardaki problemlerle doğaçlama başetme yöntemlerinin (İmprovizasyon) öğrenilmesi ve bunların acil servislerde uygulanabilir hale getirilmesi öncelikli amaçlarımızdır.

Öğrenim Hedefleri

 • Üriner katater (Foley) gibi hafif taşınabilir bir acil tıp materyali ile doğada 10’dan fazla yaşam kurtarıcı uygulamaları öğrenmek
 • Streç film gibi ulaşılabilir bir malzeme ile acilde ve doğada 10’dan fazla hayatta kalma ve tedavi yöntemi öğrenmek
 • Acillerde şiddete acilci gözüyle doğadan ilhamla (çatışmadan kaçınma yöntemleri) yaklaşımları öğrenmek
 • Doğadan esinlenerek acilde hayatta kalma, yaşamı idame etme yöntemlerini öğrenmek
 • Doğa Tıbbından öğretilerle acillerde ve hastane dışı acil durumlarda hayata bağlanma yöntemleri

Gerekli Malzeme – Araç Gereçler

 • Foley Sonda
 • Streç film
 • Muhtelif İpler
 • (Çalışma grubu tarafından sağlanacaktır)

Kayıt : https://tatdkursgunleri.org/

]]>
https://tatd.org.tr/dogatibbi/slider/2022-tatd-kurs-gunleri-kongresi/feed/ 0
TATDOĞA Güz Eğitimi – Deniz Acilleri https://tatd.org.tr/dogatibbi/etkinlik/tatdoga-guz-egitimi-deniz-acilleri/ https://tatd.org.tr/dogatibbi/etkinlik/tatdoga-guz-egitimi-deniz-acilleri/#respond Mon, 25 Oct 2021 06:00:00 +0000 https://tatd.org.tr/blog/2021/10/25/tatdoga-guz-egitimi-deniz-acilleri/ ]]> https://tatd.org.tr/dogatibbi/etkinlik/tatdoga-guz-egitimi-deniz-acilleri/feed/ 0 TATDOĞA 2021 Kemaliye Yaz Kursu https://tatd.org.tr/dogatibbi/etkinlik/tatdoga-2021-kemaliye-yaz-kursu/ https://tatd.org.tr/dogatibbi/etkinlik/tatdoga-2021-kemaliye-yaz-kursu/#respond Mon, 28 Jun 2021 06:00:00 +0000 https://tatd.org.tr/blog/2021/06/28/tatdoga-2021-kemaliye-yaz-kursu/ ]]> https://tatd.org.tr/dogatibbi/etkinlik/tatdoga-2021-kemaliye-yaz-kursu/feed/ 0 TATDOĞA 2021 Kemaliye Yaz Kursu https://tatd.org.tr/dogatibbi/etkinlik/tatdoga-2021-kemaliye-yaz-kursu-2/ https://tatd.org.tr/dogatibbi/etkinlik/tatdoga-2021-kemaliye-yaz-kursu-2/#respond Sun, 28 Feb 2021 09:05:44 +0000 https://tatd.org.tr/blog/2021/02/28/tatdoga-2021-kemaliye-yaz-kursu-2/

SADECE ACİL TIP ASİSTANI VE UZMANLARI KURSA KAYIT YAPTIRABİLMEKTEDİR. DİĞER BRANŞ HEKİMLERİNİN KAYIT ÖNCESİNDE ONAY ALMALARI GEREKMEKTEDİR.

Bilgi: fcelikmen@gmail.com Ferudun Çelikmen (TATD Doğa Tıbbı ÇG Başkanı)

Kurs Planı:

 1. Kursun teorik ve pratik eğitimlerden oluşması planlanmıştır.
 2. Tahmini kursiyer sayısı 25 kişidir. Kursiyerlerde öncelik olarak acil tıp asistanı ve uzmanlarına verilecektir. Diğer branşlardaki hekimlerin öncesinde TATDOĞA ÇG Başkanı Ferudun Çelikmen’den onay alması gerekmektedir.
 3. Kursun teorik eğitimi 5-6 Haziran 2021’de canlı yayında online olarak kursiyerlere ders olarak anlatılacak ve kayıt altına alınacaktır.
 4. Kursun pratik eğitimleri 28-30 Haziran 2021’de Kemaliye doğasında yapılacaktır. Eğitimler 29 Haziran sabahında başlayacağından 28 Haziran itibariyle otele giriş yapılması planlanmıştır.
 5. Kurs kapsamında 28-29-30 Haziran gecesi Vadi Kemaliye Otel ‘de çift kişilik odalarda konaklama sağlanacaktır. Dileyen eğitici veya kursiyerler eşli konaklayabilirler.
 6. Kurs kapsamında 28 Haziran akşam yemeği; 29 ve 30 Haziran günlerinde sabah kahvaltısı, öğlen kumanya, akşam yemeği ve 1 Temmuz’da sabah kahvaltısı şeklinde planlama yapılmıştır.
 7. TATDOĞA YAZ Kursunun Paket ücreti, kurs kayıt ücreti, dökümanlar, 3 gece konaklama, 3 sabah kahvaltısı, 3 akşam yemeği ve arazideki uygulamalar esnasında 3 öğlen kumanyası dahil kişi başı 1450 TL’dir.
 8. Kemaliye’yi ziyaret edecek ancak kursa katılmayacak beraberinizdeki misafirleriniz için günlük oda+kahvaltı+akşam yemeği toplam 250 TL’dir.
 9. Kursiyerlerin Kemaliye’ye ulaşım masrafları kendileri tarafından karşılanacaktır.
 10. Kemaliye Şenlikleri 1-2-3 Temmuz 2021 de yapılacak olup, TATDOĞA Kemaliye 2021 Kursu’ndan bağımsız bir etkinliktir.
 11. Kemaliye Şenlikleri için otelde konaklamaya devam edecek kursiyerlerimizin Ferudun Çelikmen ile iletişime geçip rezervasyon yapması gerekmektedir. (fcelikmen@gmail.com)
 12. 1 haziran 2021 tarihine kadar yapılan kayıt iptallerinde, konaklama ücreti olan 525 TL haricindeki ödemelerin ücret iadesi yapılacaktır. 1 Haziran ve sonrasındaki iptallerde ücret iadesi mümkün değildir. 
 13. Kayıt sonrası beraber kalmak istediğiniz kursiyer var ise çalışma grubu sekreterine bildirilmesi rica olunur.
 14. TATD 1. Doğa Tıbbı Yaz Kampı bitmesi akabinde başlayacak olan 42. Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenliğine katılmak isteyen kursiyerlerimizin mutlaka belirtmesi ve otel rezervasyonlarının önceden ayarlanması gerekmektedir. Aksi takdirde festival dönemi otellerde ciddi yoğunluk yaşanmaktadır.
 15. Şenlikler esnasında TATDOĞA kursiyer ve eğitmenlerine özel, tüm akarsu sporları (sea kayak ve malzemeleri dahil), via ferrata tırmanış ekipman kiralaması ve rehberlik hizmetleri eşliğinde güvenli tırmanış ,yürüyüşlere katılım “ ücretsiz” olacaktır. Dileyen yine eşsiz Wing Suit ve BASE Jump etkinliklerini izleyebilecektir.
 16. Diğer branşlardaki hekimlerin öncesinde TATDOĞA ÇG Başkanı Ferudun Çelikmen’den onay alması gerekmektedir. Diğer branşlardaki hekimlerin katılımının Kurs Düzenleme Kurulundan onay almaları gerekmektedir (fcelikmen@gmail.com)

 

TATD 1. Doğa Tıbbı Yaz Kampı / 28-30 Haziran 2021- Erzincan/Kemaliye
Teorik Eğitim 1. Gün WEBINAR

(05.06.2021- Cumartesi)

SAAT KONU SUNUMU YAPAN
09:00-10.00 -Sıcak İlişkili Hastalıkların Patofizyolojisi

-Yanık Hastasının Acil Yönetimi

-Güneşten Gelen Radyasyona Maruziyet

Dr İsmail Altıntop
10.00-10.45 -Doğa’da İmprovize Acil Tıp Dr. M. Ferudun Çelikmen
11.00-12.00 -Sargı Teknikleri

-Atel ve Askı Teknikleri

-Taşıma teknikleri

Dr Kubilay Vural
12.15-13.30 -Teknik Kurtarma, Kendi Kendini Kurtarma ve Tahliye

-Dünya’da ve Türkiye’de Zehirli ve Zehirsiz Sürüngenlerin Isırıkları

Dr. Mustafa ÇİÇEK
Teorik Eğitim 2. Gün WEBINAR

(06.06.2020- Cumartesi)

SAAT KONU SUNUMU YAPAN
09:00-10.00 Tatlısuda Hayat Kurtarma

Örümcek Isırıkları

Akrep Sokması Zehirlenmeleri

Dr Fatih Beşer
10.15-11.00 -Boğulma ve Batma Yaralanmaları

-Doğa’da Acil Durum Kiti

Dr Gülçim Saraçoğlu
11.15-12.45 Ayı Davranışı ve Saldırıları

Kuduz

Kanla Beslenen Eklembacaklılardan Korunma

Kene Kaynaklı Hastalıklar

Sivrisinekler ve Sivrisinek Kaynaklı Hastalıklar

Dr Mehmet Tatlı
13.00-14.00 Yaz aylarında kamp yapmak

Türkiye’nin Yenilebilir Bitkileri

Dr Faruk Danış
1. Gün Kemaliye

28.06.2021- Pazartesi

12.00-18:00 OTELE YERLEŞME- TANIŞMA
18.00-19.30 AKŞAM YEMEĞİ
Pratik Eğitim 2. Gün Kemaliye

29.06.2021- Salı

SAAT KONU SUNUMU YAPAN
07:30-08.30 OTELDE KAHVALTI
09.00-13.00 -Teknik Kurtarma, Kendi Kendini Kurtarma ve Tahliye

-Sargı Teknikleri

-Atel ve Askı Teknikleri

-Taşıma teknikleri

Dr. Mustafa ÇİÇEK

Dr. Kubilay Vural

13.00-14.00 ÖĞLE YEMEĞİ
14.00-15.30 -Doğa’da İmprovize Acil Tıp Dr. M. Ferudun Çelikmen
15.30-17.30 Yaz aylarında kamp yapmak Dr. Faruk Danış
18.00-19.30 AKŞAM YEMEĞİ
Pratik Eğitim 3. Gün Kemaliye

30.06.2021- Çarşamba

SAAT KONU SUNUMU YAPAN
07:30-08.30 OTELDE KAHVALTI
09.00-12.30 Tatlısu’da Hayat Kurtarma

Boğulma ve Batma Yaralanmaları

Dr. Gülçim Saraçoğlu

Dr. Fatih Beşer

12.30-13.30 ÖĞLE YEMEĞİ
13.30-14.30 Ayı Davranışı ve Saldırıları Dr Mehmet Tatlı
14.30-15.30 Yanık Hastasının Acil Yönetimi Dr İsmail Altıntop
15.30-16.30 Otele dönüş
16.30-17.00 Katılım Belgesi Dağıtımı
18.00- AKŞAM YEMEĞİ
Pratik Eğitim 4. Gün Kemaliye

01.07.2021- Perşembe

07:30-08.30 OTELDE KAHVALTI
09.00-12.30 AYRILIŞ veya DOĞA SPORLARI FESTİVALİNE DEVAMMM!! 

Gerekli Diğer Bilgiler:

 

 

KEMALİYE’YE NASIL ULAŞILIR:

*Karayolu
*Havayolu

 

KARAYOLU

Kemaliye’ye ulaşım genellikle Malatya, Elazığ ve Erzincan İlleri üzerinden sağlanmaktadır.

Kemaliye, Malatya’ya 175km, Elazığ’a 145 km ve Erzincan’a ise 164 km uzaklıktadır. Bu yolculuklar seyir hızına ve yol durumuna bağlı olarak özel araçlar ile ortalama 2-2.5 saat; günlük servis araçları ile ortalama 3 saat sürmektedir.

Kendi imkanları ile Kemaliye’ye gelecek olan katılımcılarımız; Erzincan istikametinden gelecek ise Kemah-İliç-Kemaliye güzergahını kullanarak; Elazığ istikametinden gelecek ise Keban-Arapgir-Kemaliye güzergahını kullanarak; Malatya istikametinden gelecek olanlar ise Arapgir-Kemaliye güzergahını kullanarak Kemaliye’ye ulaşabilirler.

Bu üç ilimizden (Erzincan-Elazığ-Malatya) Kemaliye’ye her gün servis imkanı mevcuttur.

 

Havayolu

Malatya, Erzincan ve Elazığ’a bir çok havayolunun seferleri bulunmaktadır. Bu illerden Kemaliye’ye her gün servis imkanı mevcuttur.

 

Servisler için numaralar:

Elazığ ve Malatya Servisleri:

Eğintur

TEL   0446 751 21 08
Latif YALÇINER              GSM 0542 591 15 56
Mustafa BAYRAK            GSM 0542 596 46 70

Kemaliye Seyahat Minibüs İşletmesi

TEL  0446 751 28 51
Dursun ERDEMİR     GSM 0542 346 11 22
Hüseyin ERDEMİR    GSM 0542 67 794 30
Erbil ERDEMİR      GSM 0542 785 29 43
Ahmet ERDEMİR     GSM 0542 384 30 16

Erzincan Servisleri:

Bedir BOYNİKOĞLU     GSM 0542 256 89 18
Metin ERDAL       GSM 0538 68 273 76
Mustafa BİLEN         GSM 0541 20 483 43
Ferhat BOYNİKOĞLU  GSM 0542 256 89 18

 

]]>
https://tatd.org.tr/dogatibbi/etkinlik/tatdoga-2021-kemaliye-yaz-kursu-2/feed/ 0