Tarih: 9 - 10 Aralık 2016
Yer: Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

9 ARALIK 2016 CUMA

7.30-8.30

Kahvaltı

8.30-8.45

Açılış – Kayıt

8.45-9.00

Saygı Duruşu, Açılış Konuşmaları

OTURUM 1: ACİL DURUMLARDA GENEL PRENSİPLER

9.00-10.15

Moderatör: Murat Bülbül

9.00-9.15

Afet Durumlarında Triyaj ve Hasta Nakli: Türkay Esin

9.15-9.30

Afet Durumlarında Komuta ve Organizasyon: Fadime Taşçı 

9.30-9.45

Acil Yaralanmalı Durumlarda İlk Yardım ve Değerlendirme: Hakan Topaçoğlu

9.45-10.00

Acil Yaralanmalı Durumlarda Radyolojik Değerlendirme: Mustafa Cantay Gök

10.00-10.15

Tartışma

OTURUM 2: AÇIK KIRIKLAR

10.15-11.15

Moderatör: Mustafa Gökhan Bilgili

10.15-10.25

Açık Kırıklar Etiyoloji ve Sınıflama: Barış Özkul

10.25-10.35

Açık Kırıklara Acil Serviste İlk Yaklaşım: Dinçay Büyükkurt

10.35-10.45

Açık Kırık Sonrası Geçici Kemik Tespit Yöntemleri: Mustafa Gökhan Bilgili

10.45-10.55

Açık Kırıklarda Yumuşak Doku Kayıplarında Yaklaşım: Özay Özkaya

10.55-11.05

Açık Kırıklarda Kalıcı Kemik Tespit Yöntemleri: Uğur Gönç

11.05-11.15

Tartışma

11.15-11.40

ÇAY-KAHVE ARASI

OTURUM 3: ÇOKLU TRAVMA

11.40-12.30

Moderatör: Hakan Gürbüz

11.40-11.50

Çoklu Travma, İmmün Yanıt ve Patofizyoloji: Vecihi Kırdemir

11.50-12.00

Çoklu Travmalı Hastaya Yaklaşım ve Travma Skorlama Sistemleri: Ahmet Özgür     Yıldırım

12.00-12.10

Çoklu Travmalı Hastada Hemodinami: Gizem Kargın

12.10-12.20

Hasar Kontrollü Cerrahi: Cem Çopuroğlu

12.20-12.30

Tartışma

12.30-13.30

ÖĞLE YEMEĞİ

OTURUM 4: YÜKSEK ENERJİLİ TRAVMALAR

13.30-14.30

Moderatör: Mustafa Başbozkurt

13.30-13.40

Ateşli Silah Yaralanmaları Genel Yaklaşım: Nevres Aydoğan

13.40-13.50

Savaş ve Terör Travmalı Hastaya Genel Yaklaşım: Mustafa Kürklü

13.50-14.00

Üst Ekstremite Yaralanmalı Hastaya Genel Yaklaşım: Mustafa Kürklü

14.00-14.10

Alt Ekstremite Yaralanmalı Hastaya Genel Yaklaşım: Çağatay Uluçay

14.10-14.30

Tartışma

OTURUM 5: KOMPLİKASYONLAR

14.30-15.30

Moderatör: Yüksel Özkan

14.30-14.40

Alçı Komplikasyonları : Emel Gönen

14.40-14.50

Akut Respitatuvar Distres Sendromu:  Züleyha Bingöl

14.50-15.00

Venöz Tromboemboli: Tuğrul Eren

15.00-15.10

Crush Sendromunda Böbrek Yetmezliği: Mehmet Rıza Altıparmak

15.10-15.20

Vasküler ve Nörolojik Yaralanmalar: Aydın Yücetürk

15.20-15.30

Tartışma

15.30-16.00

ÇAY-KAHVE ARASI

OTURUM 6: ACİL ORTOPEDİK ENFEKSİYONLAR

16.00-17.30

Moderatör: Mehmet Akif Güleç

16.00-16.15

Septik Artrit ve Patogenez: Gökçer Uzer

16.15-16.30

Septik Artrit Tedavi Yaklaşımları: Deniz Gülabi

16.30-16.45

Akut Hematojen Osteomyelit Etiyoloji ve Patogenez: Ali Şeker

16.45-17.00

Akut Hematojen Osteomyelit Tedavi Yaklaşımları: İstemi Alp Yücel

17.00-17.15

Akut Nekrotizan Fasiit:  Cemalettin Ertekin

17.15-17.30

Tartışma

10 ARALIK 2016 CUMARTESİ

08.00-08.30

Kahvaltı İkramı

OTURUM 7: ÇIKIKLAR

8.30-9.40

Moderatör: Reha Tandoğan

8.30-8.40

Omuz Çıkıkları: Mehmet Kerem Canbora

8.40-8.50

Dirsek Çıkıkları: Serkan Aykut

8.50-9.00

Kalça Çıkıkları: Mehmet Arazi

9.00-9.10

Diz Çıkıkları: Reha Tandoğan

9.10-9.20

El Bileği ve El Çıkıkları: Egemen Altan

9.20-9.30

Ayak ve Ayak Bileği Çıkıkları: Önder Kılıçoğlu

9.30-9.45

Tartışma

OTURUM 8: TRAVMATİK AMPUTASYONLAR VE EZİLMİŞ EKSTREMİTE

9.45-10.45

Moderatör: C. Yıldırım Türk

9.45-10.00

Ezilmiş Ekstremitede İlk Değerlendirme ve Genel Tedavi Prensipleri: Berkan Mersa

10.00-10.15

Amputasyon mu? Ekstremite Kurtarma mı?: Fatih Parmaksızoğlu

10.15-10.30

Amputasyon Cerrahi Teknikler: Cem Zeki Esenyel

10.30-10.45

Tartışma

10.45-11.15

ÇAY-KAHVE ARASI

OTURUM 9: ACİLDE HUKUKİ SORUNLAR

11.15-12.15

Moderatör: Ünal Kuzgun

11.15-11.25

Ortopedi ve Travmatolojide Acil Hastaya Yaklaşım: Mücahit Görgeç

11.25-11.35

Ortopedi ve Travmatolojide Ceza Hukuku Sorumluluğu: Nezih Varol

11.35-11.45

Ortopedi ve Travmatolojide Acilde Hatalı Uygulamalar:  İbrahim Tuncay

11.45-12.00

Ortopedi ve Travmatolojide Acilde Sorumluluklar: Ercan Çetinus

12.00-12.15

Tartışma

12.15-13.00

ÖĞLE YEMEĞİ

OTURUM 10: OMURGA ACİLLERİ

13.00-14.00

Moderatör: M.Akif Kaygusuz 

13.00-13.15

Omurga Travmalı Hastaya Acil Yaklaşım: M.Bülent Balioğlu

13.15-13.30

Servikal Kırıklar ve Çıkıklara Genel Yaklaşım: Mehmet Tezer

13.30-13.45

Torakolomber Kırıklar ve Kırıklı Çıkıklarda Yaklaşım: Çağatay Öztürk

13.45-14.00

Tartışma

OTURUM 11: PEDİATRİK ORTOPEDİ ACİLLERİ

14.00-15.30

Moderatör: M.Fırat Yağmurlu

14.00-14.15

Üst Ekstremite Epifizyolizlerinde Genel Yaklaşım: Hasan Basri Sezer

14.15-14.30

Alt Ekstremite Epifizyolizlerinde Genel Yaklaşım: Kubilay Beng

14.30-14.45

Humerus Suprakondiller Kırıkları Genel Yaklaşım: Bartu Sarısözen

14.45-15.00

Çocuklarda Açık Kırıklara Yaklaşım: Avni İlhan Bayhan

15.00-15.15

Çocuk İstismarı: Cemalettin Aksoy

15.15.15.30

Tartışma

15.30-15.45

ÇAY-KAHVE ARASI

OTURUM 12: KOMPARTMAN SENDROMU

15.45-17.00

Moderatör: Özgür Karakoyun

15.45-16.00

Etiyoloji ve Tanı Metodları: Oktay Adanır

16.00-16.15

Akut Kompartman Sendromu Tedavi Yaklaşımları – İ.Avşin Öztürk

16.15-16.30

Geç Gelen Olgularda Tedavi: Ömer Erçetin

16.30-16.45

Pediatrik Olgularda Kompartman Sendromu Yaklaşımları: Güney Yılmaz

16.45-17.00

Tartışma

17.00-17.15

KAPANIŞ